ÇKA’da yaş sebze üretimi konuşuldu

ÇKA’da yaş sebze üretimi konuşuldu

GAZETTE- Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaş sebze ve meyve üretiminde faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi. Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA)’nda düzenlenen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç katıldı.

Adana’nın, üretim noktasında hem ülkemizde hem de bölgemizde pek çok üründe ön sıralarda olmasına rağmen, bölgemizdeki diğer illerin gerisinde kalmış gibi bir izlenim yaratıldığını belirten Demirtaş, “En başta kamu kesimi ve sektörün üretim ile satış temsilcileriyle bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi konuşacağız. İkincisi; hem üreticilerimizin hem de meslek mensuplarımızın çeşitli sorunları ve sıkıntıları var. Bu sorunları bu toplantıda dinleyecek, bu sıkıntılarla ilgili karşılıklı müzakerelerde bulunacağız. Sorunların çözümü noktasında ‘Valilik olarak il ölçeğinde neler yapabiliriz, sıkıntıları nasıl giderebiliriz, üretim ve satış zincirini nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz’, bunları konuşacağız” dedi.
SPEKÜLASYONLA MÜCADELE
Hal Kanunu’nda bir değişiklik yapılmasının şu an gündemde olduğunu ifade eden Demirtaş, “Hal Kanunu’nun değişiklik sürecinde sizlerden alacağımız görüş ve önerileri Ticaret Bakanlığımıza ileteceğiz. Üçüncüsü; geride bıraktığımız bir yıl içerisinde gıda fiyatlarında, özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarında spekülasyon yapan, fahiş fiyat artışı gerçekleştirerek haksız kazanç elde eden çevrelerle mücadele konusuna değineceğiz” diye konuştu.
“ADANA TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN YERİ”
Türkiye’nin üretime müsait verimli ve geniş tarım alanları, bölgelerin ekolojik farklılıkları sayesinde meyve ve sebzenin iyi koşullarda ve kaliteli olarak yetişebildiği dünyanın nadir ülkelerinden biri olduğuna değinen Vali Demirtaş, “Akdeniz Bölgesinde yer alan ilimiz, ürün türü bakımından Türkiye’nin en zengin yeridir. Mevsimin ilk sebze, meyve ve tahılları bölgemizde üretilmektedir. Ayrıca ilimizin kıyı, eşik ve dağlık kesimlerinde farklı iklim ve toprak koşullarının yaşanması, meyve yetiştiriciliği alanında geniş bir çeşitliliğe ve dağılıma izin vermektedir. Adana, 1.632.883 ton meyve üretimiyle, Türkiye meyve üretiminin yaklaşık %7,3’ünü karşılamaktadır. Meyve yetiştiriciliğindeki asıl hedefimiz, yüksek kaliteli, pazarlanmaya uygun, hastalık ve zararlılardan arındırılmış, kalıntısız üretimi artırmaktır. Böylelikle hem iç piyasa ihtiyacını giderecek hem de dış pazarlara satılabilecek düzeye ulaşmaktır. Yetiştiricilikte devamlılığı sağlayarak, dış pazarlarda marka olabilmek ise nihai amacımızdır” ifadelerini kullandı.
“DIŞ SATIMIMIZI ARTIRMAMIZ GEREKMEKTE”
Üreticilerin kendilerini geliştirip ilgilendikleri alanda bilinçlenmeleri gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
 “Üreticinin sahip olduğu arazinin iklim ve çevre koşulları iyi etüt edilerek üretim tercihleri belirlenmelidir. Bununla birlikte sofralık meyvelerin dışsatımı ise mevcut potansiyelimize göre oldukça düşüktür. Bu nedenle, meyve türlerinde dış satımımızı artırmamız gerekmektedir. Küçük dışsatımcıların organize olarak pazarlara girmesinin önünü açmalıyız. Kontrollü soğuk depo koşulları ile soğuk zincirin oluşturulmasını mutlaka sağlamalıyız. 1.399.000 ton üretim ile ülkemiz üretiminin %29’uilimizde gerçekleştirilmektedir. Üretimin artırılması noktasında turunçgil bahçesi tesis ederken iç ve dış piyasada tutulan ürünlerin dikilmesi yönünde bir ürün politikası geliştirmemiz gerekmektedir. Turunçgil üretiminde, üretimi çeşitlendirmeliyiz. Yılın tamamını kaplayacak şekilde erkenci çeşitlerden, geççi çeşitlere doğru bir üretim planı yapmalıyız. Bu sayede gerek iç pazar, gerekse dış pazar imkânlarından daha fazla yararlanmış oluruz.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER