Ev almak için büyük fırsat

Ev almak için büyük fırsat

GAZETTE- Adana inşaat sektörünün önde gelen firmalarından İnan-Reba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve AKAMDER Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali İnan, önemli açıklamalarda bulundu. İnan, “Finansal piyasalara gelen sakin ve özellikle konut kredisi faizlerinin psikolojik eşik olan yüzde 1’in altına düşmesiyle vatandaşlarımıza konut almak için büyük fırsat doğdu” dedi.

“FİNANSAL PİYASALAR SAKİNLEŞTİ”
İnan yaptığı açıklamada, “Ülkemizin iki yıldır içinde bulunduğu kur, faiz, enflasyon ortamına sıkışmış ekonomik yapısı inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Mevduat faizlerinin getirisi ve dolardaki spekülatif atakların kazancı insanların konut alım talebini ertelemesine neden oldu. Bu süreçte de inşaat maliyetleri iki katına çıktı. Finansal piyasalara gelen sakin ve özellikle konut kredisi faizlerinin psikolojik eşik olan % 1’in altına düşmesiyle vatandaşlarımıza konut almak için büyük fırsat doğdu” diye konuştu.
“YENİ BİNALARIN MALİYETİ İKİ KATI”
İnan, “Fırsat dememizdeki temel nedenler şunlar. Firmalar düşük talep nedeniyle artan maliyetlerini fiyatlarına yansıtamadılar. Yılın ilk altı ayında ruhsat alınan daire sayısı 2019 yılında 2018’e göre % 66 2017’ye göre % 82 azaldı. Yeni konut arzı ciddi oranda azaldığından, stoklar eridikçe fiyatlar yükselecektir. Stoklar çok gibi görünüyor ama bugün merkezde bitmiş veya bitmeye yakın daire bulmak zor. Türkiye dinamik bir ülke, yılda beşyüzbin evlenme yüzellibin boşanma var. Mevcut konutlar sanılandan çok daha hızlı tükenecektir. Üstelik yeni yapılacak binaların maliyeti eskiye göre iki kat daha fazla olacaktır” ifadelerini kullandı.
“HERKES BU İŞİ YAPAMAYACAK”
Son zamanlarda çıkan hukuki mevzuatlarla birlikte müteahhitliğin de zorlaştırıldığını belirten İnan, şu ifadelere yer verdi:
“Artık her önüne gelen bu işi yapamayacak. Yeni imar yönetmeliği de kentsel dönüşüm yapmayı zorlaştırdı. Yeni imar alanları da kısa vadede açılmayabilir. Bunun gibi daha pek çok neden sıralayabiliriz. O yüzden şu an köprüden önceki son çıkış , vatandaşlarımız bu fırsatı kaçırmasınlar. Bir daha bu fiyatlara konut olmayacak.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER