İhracat ve ithalat birim değer endeksi azaldı

İhracat ve ithalat birim değer endeksi azaldı

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, ihracat ve ithalat birim değer endekslerini açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ihracat ve ithalat birim değer endekslerinin azaldığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,8 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %1,5, ham maddelerde (yakıt hariç) %3,8, yakıtlarda %14,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,8 azaldığı bildirildi.
İthalat birim değer endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,7 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %7,4, ham maddelerde (yakıt hariç) %8,4, yakıtlarda %4,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %2,7 azaldığı ifade edildi.
İHRACAT VE İTHALAT MİKTAR ENDEKSİ AZALDI
Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,9 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %13,7, ham maddelerde (yakıt hariç) %12,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %12,6 azalırken, yakıtlarda %66,2 arttığı bildirildi.
İthalat miktar endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %19,7 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %31,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %13,7, yakıtlarda %12,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %21,8 azaldığı belirtildi.
DIŞ TİCARET HADDİ 102,9 OLDU
İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2018 yılı Haziran ayında 104,1 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 1,2 puan azalarak, 2019 yılı Haziran ayında 102,9 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER