İstihdamda en yüksek pay hizmet sektörünün

İstihdamda en yüksek pay hizmet sektörünün

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2018 yılı Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistiklerini açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, geçici sonuçlara göre 2018 yılında faal olan girişimlerin yüzde 43,5'inin hizmet sektöründe, yüzde 36,1'inin ise ticaret sektöründe yer aldığı bildirildi. İstihdamda ise hizmet sektörünün toplam istihdamın yüzde 37,5'ini oluştururken sanayi sektörünün istihdam payının yüzde 27,5 olduğu belirtildi.

Ticaret sektörünün ciroda yüzde 43,2'lik pay ile ilk sırada yer aldığı; girişimlerin en fazla yer aldığı ve istihdam payı en yüksek olan hizmet sektörünün ciro payının yüzde 15,7 iken sanayi sektörünün ciro payının yüzde 33 olduğu bildirildi.
SANAYİDE EN YÜKSEK PAY İMALATIN
Sanayi sektöründe, Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması, (NACE) Rev. 2 kısım ayrıntısında ciroya göre imalatın yüzde 85,4'lük paya sahip olduğu belirtildi. İmalatı yüzde 10,9'luk payla elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımının takip ettiği bildirildi. Madencilik ve taşocakçılığının yüzde 2,2'lik, su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerinin ise yüzde 1,5'lik paya sahip olduğu ifade edildi. 
Hizmet sektöründe cironun yüzde 37,8'inin ulaştırma ve depolama, yüzde 14,1'inin idari ve destek hizmet faaliyetleri, yüzde 12,2'sinin konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 10,9'unun ise mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, yüzde 10,8'inin bilgi ve iletişimde gerçekleştiği belirtildi.
Yapılan açıklamada, düşük teknoloji faaliyetlerinde yer alan bu girişimlerin, istihdamın yüzde 51,1'ini, cironun  yüzde 36,8'ini oluşturduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER