Linyit üretimi Kasım ayında azaldı

Linyit üretimi Kasım ayında azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Aylık Katı Yakıt İstatistikleri, Kasım 2019 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Linyit üretiminin Kasım ayında 7 milyon 152 bin 765 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Buna göre, linyitin  satılabilir üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 azaldığı ve bir önceki aya göre ise yüzde 0,1 arttığı bildirildi. 
TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ AZALDI
Taşkömürü satılabilir üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldığı, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 ve bir önceki aya göre ise yüzde 0,7 arttığı ifade edildi. Taşkömürü koku satılabilir üretiminin ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 ve bir önceki aya göre yüzde 5,7 azaldığı ifade edildi. 
İTHALAT YÜZDE 6,8 ARTTI
Taşkömürü ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,4 arttığı, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 azaldığı ve bir önceki aya göre yüzde 6,8 arttığı ifade edildi. Taşkömürü koku ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,2, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34,4 ve bir önceki aya göre ise yüzde 65,5 azaldığına dikkat çekildi.
Ocak-Kasım döneminde üretimin teslimatları karşılama oranı en düşük taşkömüründe gerçekleşti
Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranının Ocak-Kasım döneminde yüzde 3,2 ile en düşük taşkömüründe gerçekleştiği, bu oranın taşkömürü kokunda yüzde 90,8 iken linyitte yüzde 102,9 olarak hesaplandığı belirtildi.
EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI
Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde ise; Kasım ayında taşkömürü teslimatının yüzde 54,4'ünün termik santrallere, yüzde 15,8'inin kok tesislerine, yüzde 8,1'inin demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldığı, linyit teslimatının yüzde 87,4'ünün termik santrallere ve yüzde 8,1'inin demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldığı ifade edildi. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimatın yüzde 93,3 ile demir-çelik sanayisine yapıldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER