Sektörlerde güven endeksi yükseldi

Sektörlerde güven endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Ocak ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2,2, inşaat sektöründe ise yüzde 14,6 arttığı belirtildi. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Aralık ayında 93,2 iken, Ocak ayında yüzde 2,2 oranında artarak 95,2 değerini aldığı; hizmet sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksinin yüzde 1,1 artarak 101,6 olduğu bildirildi. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksinin yüzde 2,6 artışla 92,2 değerini aldığı, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksinin ise yüzde 3 artarak 91,9 olduğu bildirildi. 
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Ocak ayında yüzde 2,2 oranında artarak 105 değerini aldığı; perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi endeksinin yüzde 1,7 artarak 111,1 olduğu belirtildi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi endeksinin yüzde 3,8 artarak 105,7 değerini; son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksinin ise yüzde 1,3 artarak 98,1 değerini aldığı ifade edildi.
İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 78,9 OLDU
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 68,9 iken, Ocak ayında yüzde 14,6 oranında artarak 78,9 değerini aldığı bildirildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinin yüzde 4,6 artarak 93,3 olduğu; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksinin ise yüzde 33 artışla 64,6 değerini aldığı belirtildi.
İnşaat sektöründe Ocak ayında girişimlerin yüzde 32'si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 68'i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden; "finansman sorunları" Aralık ayında yüzde 44,4 iken Ocak ayında yüzde 48,5, "talep yetersizliği" Aralık ayında yüzde 43,3 iken Ocak ayında yüzde 36,1 ve "hava şartları" Aralık ayında yüzde 7,9 iken Ocak ayında yüzde 15,5 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER