Tarım işçilerinin günlük ücretleri arttı

Tarım işçilerinin günlük ücretleri arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı, 2019 yılı sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri yüzde 17,1 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada tarımsal işletmelerde 2019 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretlerinin bir önceki yıla göre yüzde 17,1 artarak 87 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 14,4 artarak 2 422 TL olduğu bildirildi.
Mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri yüzde 14,9 artış göstererek 94 TL olurken, kadın işçi ücretlerinin de yüzde 17,9 artış göstererek 79 TL olduğu; sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretin, erkek işçiler için yüzde 13,7 oranında artarak 2 bin 486 TL ve kadın işçiler için ise yüzde 22,4 artarak 2 bin 41 TL olarak gerçekleştiği ifade edildi.
EN YÜKSEK GÜNLÜK ÜCRET GİRESUN’DA
Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi erkek işçiler için 141 TL ile Çanakkale ilinde, kadın işçiler için ise 111 TL ile Giresun ilinde gerçekleştiği, en düşük ücretin ise, erkek işçiler için 61 TL, kadın işçiler için 50 TL ile Hatay ilinde olduğu bildirildi.
Adana'da tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 68 TL, erkek işçiler için 82 TL olduğu; Mersin'de ise kadın işçiler için 74 TL, erkek işçiler için 87 TL 
olduğu belirtildi.
Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, erkek işçilere 3 bin 253 TL ile Bursa'nın, kadın işçilere 2 bin 330 TL ile İzmir'in en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu;                 en düşük ücretlerin ise, erkek işçiler için 2 bin TL ile Kilis, kadın işçiler için ise 1 987 TL ile Antalya ilinde gerçekleştiği ifade edildi.
Adana'da tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2 bin 300 TL, erkek işçilere 2 bin 474 TL  olduğu;  Mersin'de ise kadın işçiler için 2 bin 20 TL, erkek işçiler için 2 bin 226 TL olduğu açıklandı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER