Tarım ürünleri üretici fiyatlarında artış

Tarım ürünleri üretici fiyatlarında artış

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, tarım ürünleri üretici fiyatlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tarım ürünleri üretici fiyatlarında artış olduğu belirtildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Nisan ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) değişim oranları değerlendirildi. 
Yapılan açıklamada tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin, 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,44, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,75  ve on iki aylık ortalamalara göre %18,12 artış gösterdiği bildirildi.
Bir önceki aya göre değişimin; tarım ve avcılık ürünlerinde %1,06,  ormancılık ürünlerinde %4,43 artış, balıkçılıkta ise %0,06 azalış  gerçekleştiği ifade edildi.
Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; tek yıllık bitkisel ürünlerde %1,62, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %0,67 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde %0,33 artış gerçekleştiği bildirildi.
SEBZELER BİR ÖNCEKI AYA GÖRE YÜZDE 2,06 ARTTI
Alt tarım gruplarından; çeltik %6,18, koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %1,53, tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar %1,47 artış, yağlı meyveler %2,07, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar %0,91, lifli bitkiler %3,01 azalış gösterdiği belirtildi.
Açıklamada; Nisan 2019'da endekste kapsanan 77 maddeden;  3 madde bu ay endekse girerken, 47 maddenin fiyatlarında artış olduğu, 18 maddenin fiyatlarında azalış, 9 maddenin fiyatlarında ise değişim olmadığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER