Tarım ürünlerinde fiyat artışı var

Tarım ürünlerinde fiyat artışı var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Ocak ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin yıllık yüzde 10,41, aylık yüzde 3,02 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin, 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,02, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,41 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,48 artış gösterdiği bildirildi.
Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,94, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 3,37 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 5,54 artışın gerçekleştiği belirtildi. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,60 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2,55 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 5,82 artışın gerçekleştiği ifade edildi.
YILLIK EN FAZLA AZALIŞ SEBZEDE
Alt gruplar itibarıyla 2020 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grup yüzde 10,27 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu alt grupların ise sırasıyla, yüzde 43,58 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyvelerin, yüzde 39,39 ile turunçgillerin olduğu bildirildi.
EN FAZLA AZALMA LİFLİ BİTKİLER
Alt gruplar itibarıyla 2020 yılı Ocak ayında en az artış gösteren diğer alt grup ise yüzde 0,37 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıların alt grubu olduğu bildirildi. Buna karşılık, 2020 yılı Ocak ayında artışın yüksek olduğu diğer alt grupların sırasıyla, yüzde 11,19 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 3,95 ile turunçgillerin olduğu belirtildi.
Açıklamada; Ocak 2020'de, endekste kapsanan 86 maddeden, 1 madde bu ay endekse girerken, 18 maddenin ortalama fiyatında azalış gerçekleştiği, 9 maddenin ortalama fiyatında değişim olmazken, 58 maddenin ortalama fiyatında ise artışın gerçekleştiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER