Toplanan inek sütü miktarı azaldı

Toplanan inek sütü miktarı azaldı

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, toplanan inek sütü miktarlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, toplanan inek sütü miktarında azalma olduğu belirtildi.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ocak 2019 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarının, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azalarak 808 bin 222 tona ulaştığı bildirildi.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretiminin 146 bin 63 ton olarak gerçekleştiği ve bir önceki yılın aynı ayına göre %18 azalış gösterdiği belirtildi.

SÜTLERDEN ELDE EDİLEN PEYNİRLERDE AZALIŞ

Açıklamada, inek peyniri üretiminin 59 bin 175 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %1,4 azaldığı; koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinin ise  615 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 azaldığı ifade edildi.

Yoğurt üretiminin 90 bin 368 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 azaldığı, ayran üretiminin de 50 bin 32 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,5 azalış gösterdiği bildirildi.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama %3,5, protein oranının ise ortalama %3,3 olarak tespit edildiği açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER