“Yerel yönetimler, yerel kalkınmanın kilit aktörleridir”

“Yerel yönetimler, yerel kalkınmanın kilit aktörleridir”

GAZETTE- Yerelden başlayacak yeni bir kalkınma modelini tartışmaya açan TÜRKONFED ve İPM işbirliği ile hazırlanan ‘Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nun, Adana ve Mersin’e özel sonuçları, Çukurova SİFED desteği ve MESİAD ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile açıklandı.

Toplantının açılışını yapan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, konuşmasında “demokrasi-ekonomi-kalkınma ve yerel yönetimler” arasındaki değer zincirinin sürdürülebilirliğine odaklandıklarını söyleyerek, “İlk raporumuzda ortaya koyduğumuz yeni bir kalkınma modeli olarak Türkiye’nin gündemine de yerleştirdiğimiz ‘Kent-Bölge’ kavramına, ikinci raporumuzla ‘yerel kalkınma-yerel yönetimler’ ilişkisiyle yeni bir bakış açısı getiriyoruz. Yerel yönetimler, yerel kalkınmanın kilit aktörleridir” diye konuştu.
Kent-Bölge kavramı ile yerelden başlayacak yeni bir kalkınma modelini 2017 yılında tartışmaya açanTürk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)veİstanbul Politikalar Merkezi (İPM), hazırlanan ikinci rapor ile yerel kalkınma yerel yönetimler ilişkisine dikkat çektiği‘Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nunAdana ve Mersinillerine yönelik sonuçlarınıaçıkladı.
Çukurova Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (Çukurova SİFED) desteğive Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantının açılış konuşmalarıMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ve MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin tarafından yapıldı. Toplantıda, İPM Proje Koordinatörü Ayşe Köse Badur moderatörlüğündedüzenlenen“Kent-Bölge Kavramı: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler ve Mersin Örneği" paneline ise, İPM İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman ve TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek katıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER