ÇÜ yine en iyi üniversiteler arasında

ÇÜ yine en iyi üniversiteler arasında

GAZETTE- Center for World University Rankings (CWUR) tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralaması açıklandı. Dünya genelinde 99 farklı ülkeden yaklaşık 20 bin üniversitenin değerlendirildiği listede Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ilk bin üniversite içinde yer aldı. Ayrıca ÇÜ, Türkiye’nin de en iyi 10 üniversitesi arasında yer aldı.

Üst üste aldığı başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan ÇÜ, güçlü akademik kadrosu, gelişmiş fiziki altyapı imkânları ve teknolojik donanımlarıyla başarılarına bir yenisini daha ekledi.
LİSTEDE 10 TÜRK ÜNİVERSİTESİ VAR
Eğitim ve araştırma sonuçlarını geliştirmek için hükümetlere ve üniversitelere politika önerileri, stratejik bilgiler ve danışmanlık hizmetleri sunan CWUR tarafından gerçekleştirilen 2019 – 2020 En İyiler listesinde ÇÜ, dünyanın ve Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yerini aldı. Araştırma sonucuna göre ÇÜ, ilk bin listesine girebilen en iyi 10 Türk üniversiteden biri olmayı başardı. 
“EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ ÖĞRENCİLERİMİZ”
Konuyla ilgili konuşan ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Çukurova Üniversitesi’nin bugün gelinen noktada akademisyen, öğrenci ve çalışanlarından aldığı güçle ‘Dünyanın En İyi Üniversitesi’ listesine giren 10 Türk üniversitesinden biri olmasından gurur duyuyorum. En büyük gücümüz akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz. Çukurova Üniversitesi daha nice başarılarla varlığını sürdürmeye devam edecektir” dedi. 
7 DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTÜ
CWUR, her yıl dünyadaki üniversiteleri belirli kriterlere göre gözden geçirip puan vererek sıralamaya tabi tutuyor. Söz konusu ise 7 faktöre puan verilerek yapılıyor. Eğitimin kalitesi (%25), mezunların iş bulma oranı (%25), öğretim kadrosunun kalitesi (%10), araştırma sayısı (%10), yüksek kalitede yayın sayısı (%10), dışarıdaki etki (%10) ve üniversitenin yayınladığı kitap ve makalelerden yapılan alıntı sayısı (%10).

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER