Eğitim-Bir-Sen yolsuzluğun karşısında

Eğitim-Bir-Sen yolsuzluğun karşısında

GAZETTE- Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, basın toplantısı düzenledi. Memur-Sen Adana il binasında düzenlenen toplantıda konuşan Sezer, ellerindeki belgelere göre Çukurova İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü’nde mobing, adam kayırmacılığı ve bazı kanunsuz işlerin yapıldığı artık net bir şekilde ortaya çıktığını ancak soruşturma sonuçlarına rağmen bu kişilerin hala aynı koltuklarda oturmaya devam ettiklerine işaret etti. 

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana Şube binasında gerçekleştirilen basın toplantısına Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Ajans Bölge Müdürleri, çeşitli gazete ve televizyonların imtiyaz sahipleri, genel yayın yönetmenleri ve muhabirleri katıldı. 
“NET BİR ŞEKİLDE KANITLANDI”
Sezer, “Çukurova İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nde ilçe müdürü ile kurumdaki bazı yönetici ve çalışanlar hakkındaki iddialar, ortaya çıkan belgelerle artık yadsınamaz bir gerçeğe dönmüş ve haklılığımız bir kez daha kanıtlanmıştır. İlçe Millî Eğitim Müdürü ve bazı müdürlük çalışanları hakkında müfettişlerin yaptığı soruşturmalar sonrasında; MTSK sınavlarında çeşitli haksız, hukuksuz ve keyfî uygulamaların yapıldığı, herhangi bir sürücü belgesine sahip olmadıkları hâlde tüm ayrıntılar tasarlanıp, görev alacak kişiler belirlenerek 186 kişinin hukuksuz bir şekilde ehliyet yükseltme sınavlarına alındığı, Çukurova İlçe Millî Eğitim Müdürü’nün direktifleri doğrultusunda bazı komisyon üyelerinin korunup kollandığı, hazırlanan özel listelerle kura çekilmeden hep aynı isimlere görev verilerek organize bir şekilde hareket edildiği ve sınavda görev almak isteyen eğitimcilerin büyük kısmının hakkının yendiği, sürekli görev alan ve diğer eğitimcilerin hakkının yenmesine neden olan bu kişiler arasında İlçe Millî Eğitim Müdürü ile aynı soyadı taşıyan bir kişinin daha olduğu, Çukurova İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan bazı kişilerin adlarının çeşitli yolsuzluklara karıştığı; kanunsuz iş yaptığı belirlenen bu kişilerden birine, daha önce yapılan bir soruşturmada MTSK sınavları ile ilgili bir görev verilmemesi istendiği hâlde, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ısrarla görev verdiği, 
Haberci Modülü’nde yer alan komisyon üye sayılarıyla gerçekte oluşturulan komisyon üye sayıları arasında fark olduğu; inkâr edilemeyecek ve üzeri örtülemeyecek bir şekilde net olarak kanıtlanmıştır” dedi.
“ORGANİZE BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”
Soruşturma raporlarını gösteren Sezer, “Soruşturma raporlarında geçtiği şekliyle “Bilerek, isteyerek ve tasarlayarak, organize bir şekilde” gerçekleştirilen hukuksuz, kanunsuz ve keyfî eylemleri yapanlar, koltuklarını hâlâ nasıl koruyabiliyorlar? Soruşturmalarda adı geçen ve soruşturma sonucunda ceza alan kişiler aynı yetkilere sahip olmaya devam ettikleri takdirde, bu kişilerin bugün de soruşturmaya konu olan adaletsiz ve hukuksuz işleri yapmaya devam etmediklerini ve/veya etmeyeceklerini kim taahhüt edebilir? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gasp eden, kamu malını iç eden, kendilerine verilen emanete ihanet eden bu insanların arkasında kim var? Adalet terazisi şaşmış, vicdanları nasırlaşmış bu şahısları kim ya da kimler koruyor? Türkiye Cumhuriyeti kanunlarından aldıkları yetki gücünü keyfî uygulamalarıyla, deyim yerindeyse derebeyi gibi kullanan ve işlerini orman kanunlarıyla yürütenler olayları çarpıtarak iddialarımızın gerçeği yansıtmadığını söyleyip ‘cambaza bak’ taktiğini uygulamaya çalışmışlardı. Hâlbuki biz herkesin bildiği yalın bir gerçeği dile getirmiş ve ‘Kral çıplak!’ diye haykırmıştık. Bu hukuksuzluklara imza atanlar bilsin ki artık yatsı olmuş ve yalancıların yaktığı mum sönmüştür. Bundan sonra, arzu ettikleri yeri aydınlatanların ve hakkı, hukuku keyfince uygulayanların saklanacak yeri kalmamıştır. Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da keyfî uygulamalara asla müsaade etmeyeceğimizi ve mücadelemizi sonuna kadar sürdürerek ‘Kral çıplak’ diye haykırmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” diye konuştu.
EĞİTİM-BİR-SEN’DEN TSK’YA DESTEK
Suriye'de başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nı Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi olarak amasız, lakinsiz, mazeretlerin ardına sığınmadan desteklediklerini belirten Başkan Sezer, “Bu operasyon bir savaş değil binlerce yıldır süren hak ile batılın mücadelesinin günümüze yansımasıdır. Tevhit bayrağını göklere çeken şanlı milletimiz kahraman ordusuyla birlikte bu harekâttaki yerini almaktadır. Haklılığımızın kanıtı yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalmış milyonlarca Suriyeli ve terör örgütünün hedef gözetmeden katlettiği askerlerimiz ile bebek, çocuk ve kadınların da aralarında olduğu sivil şehitlerimizdir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşunun temsilcileri olarak ordumuzun ve siyasi iradenin yanındayız” ifadelerini kullandı.
“ADANA’DA 500 MİSAFİR AĞIRLAYACAĞIZ”
Şube olarak önemli bir organizasyona da ev sahipliği yapacaklarını dile getiren Sezer, Adana’da düzenlenecek bölge toplantısı ile ilgili verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi:
“Eğitim-Bir-Sen 11. Bölge Toplantısı, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Genel Başkan Ali Yalçın'ın da katılımyla 27 Ekim 2019 tarihinde Anemon otelde saat 10.00 başlayacak. Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'den yaklaşık 500 misafiri ağırlayacağız. Sendika üyelerimize yönelik bir eğitim verilecek hem eğitimcilerin sorunları gündeme getirilecek hem de bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılacak. Bu konuda Adana’da konuklarımızı şehrimizin adına yakışır bir şekilde ağırlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER