10 Ocak Gazeteciler Günü kutlandı: Bayram değil, mücadele günü

10 Ocak Gazeteciler Günü kutlandı: Bayram değil, mücadele günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından bir dizi etkinlikle kutlandı. Gün nedeniyle ilk olarak ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Başkan Yardımcısı Sait Güleç, Genel Sekreter Mehmet Ömer Üney, Mali Sekreter Mutlu Mete, Yönetim Kurulu üyeleri Sefa Saygıdeğer, Hüseyin Arat, Süreyya Uri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 

1 dakikalık saygı duruşunun ardından Basın Anıtı’na geçildi. Atatürk Anıtı’ndaki törene CHP Adana Milletvekilleri Burhanettin Bulut, Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin ile önceki dönem CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Baro Başkanı Av.Veli Küçük, TSYD Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın, ASGD Adana Şube Başkanı Mustafa Boz ile gazeteciler katıldı. 
Basın Anıtı’nda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ÇGC Başkanı Cafer Esendemir yaptı. 
“ÖZGÜRLÜKTEN SÖZ EDİLEMEZ”
Esendemir konuşmasında, “Geçmiş yıllarda BAYRAM olarak kutladığımız günlerin artık çok uzağındayız. 10 OCAK’lar bayram olmaktan çıktı; MÜCADELE GÜNÜ oldu. Sorunlarımız her geçen gün artıyor, içinden çıkılmaz hale geliyor. Özgür basının hayat damarları kesilmek, sesi kısılmak isteniyor. Karanlıktan korkar gibi ÖZGÜR BASIN’dan korkuluyor. Sendikasızlaştırılan, geleceği patronun iki dudağı arasında olup işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya bırakılan, çalışma alanı giderek zorlaşan, özlük hakları kısılan basın çalışanları; bayram olarak kutladığımız eski günleri özlemle arıyor. Halkın sesi, kulağı ve gözü olan basın; kendi haklarını arayamaz hale gelmiş durumda. Dört duvar arkasına atılmış olan basın mensupları adaletin tecelli etmesini bekliyor...
Ancak hak verilmez alınır. Mücadele etmeden özgür olunmaz. Basını özgür olmayan toplumların da özgürlüğünden söz edilemez” dedi.
“SENDİKALI ÇALIŞAN ORANI YÜZDE 5”
Esendemir, “Türkiye’deki ekonomik kriz diğer sektörleri olduğu gibi medyayı da vurmuştur. Birçok yaygın gazete ve tv’nin yanısıra çok sayıda yerel gazete kapanmıştır. Kaynakları daralan yerel medya yoğun bakımdadır ve desteğe ihtiyacı bulunmaktadır. 1970’den 2000’li yıllara kadar olan zaman dilimini düşündüğümüzde; Adana’daki yaygın gazete bürolarında 20’nin üzerinde, çoğu sendikalı olan gazeteci çalışıyordu. Bugün sendikalı olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez, çoğu gazeteci sendikasız çalışmak zorunda kalıyor. Bugün basın sektöründe sendikalı çalışma oranı yüzde 5’lerin altına düşmüştür. Ülkemizdeki çalışma hayatı için sendikal çalışmayı destekleyen medya mensupları; kendi haklarına ise ilgisiz durumda. İletişim araçlarınının çeşitlendiği günümüzde; denetimsiz şekilde ortalıkta dolaşan, kendisini GASTECİ olarak lanse eden, istediği olmayınca baskı, tehdit ve şantaja yönelen mesleğimizin ayrık otları temizlenmedikçe, basın güç kaybetmeye mahkum-dur” diye konuştu.
“YEREL MEDYAYA DESTEK VERİLMELİ”
Başkan Esendemir, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Yargısız infaz yapan, kişilik haklarına saygı göstermeyen, bayramdan bayrama - seçimden seçime gazete yayınlayan, muhabirlik değil muhbirlik yapanları aramızda görmek istemiyoruz. Basın toplumun aynasıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu sorunlar neyse, basının sorunları da aynıdır. Özgür bir basın ve daha çağdaş ekonomik bir çalışma düzeni istiyoruz. Yaşadığımız sorunlara çözüm reçeteleri üretecek olan da sahip olduğumuz meslek örgütlerimiz ve örgütlü gücümüzdür. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmadığımız, mesleğimizi kirleten insanlara karşı kararlı bir duruş sergilemediğimiz, mücadele azmimizi ve kararlılığımızı haykırmadığımız ve dik durmadığımız sürece; geçmişte yaşanan BAYRAMLARI daha çok ararız. 
Sözde yerel medya dostlarının lafta değil icraatlarda da kendilerini göstermelerini,  bayilerden gazete almalarını, abone olmalarını, ilan vermelerini ve çevrelerini de bu konuda yüreklendirmelerini istiyoruz. Bu vesileyle basın meslek ilkelerine saygılı, insan hak ve özgürlüklerinden yana olan tüm basın emekçilerinin 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ kutluyor; özgür basın için verdiklerini mücadelede hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızı saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER