Kızılay’dan ilk yardım etkinliği

Kızılay’dan ilk yardım etkinliği

GAZETTE- Uluslararası Kızılhaç Kızılay  Federasyonu koordinasyonunda tüm Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri tarafından her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan Dünya İlk Yardım Günü, Kızılay Adana Şubesi tarafından geniş katılımla kutlandı.

118 - U Lions Federasyonunun  Dönem projesi olan "Pamuk İpliği Yaşamlar" Koordinatörü  Ln. Nurdan Çalışkan'ın   organize ettiği Türk Kızılayı Adana Şube Baskanı Ramazan Saygılı'nın ev sahipliğinde gerçeklesen "Dünya İlk Yardım Günü", Gençlik Meydanı’da gerçekleşti.
Lions Kulüpleri ile birlikte gerçekleşen etkinlikte katılımcılara hitap eden Türk Kızılayı  Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, bu yılki temanın  "Ayrımsız ve Dışlama Yapmadan, Herkes için İlk Yardım!" olduğunu ifade etti.
“KÖK HÜCRE BAĞIŞI BEKLİYORUZ”
150 yıllık iyilik yürüyüşünü 150 yıl daha  götürme adına adım adım ilerlediklerini belirten Saygılı, “İyiliği büyütüp yüreklere dokunuyoruz. Bir taraftan renk körü olarak ayrımsız ve hesapsız ihtiyacı olanlara  koşuyoruz. Yine ayrımsız ve hesapsız ilk yardım eğitimleri veriyoruz. Diğer taraftan da 2,2 milyon  Adanamıza sonra  82 milyon yüreklere dokunuyoruz insanımızı kan kardeşi yapma konusunda kılcal damarlarına giriyoruz. Hastanelerde kendilerine uyacak kanı bekleyen bir sürü hastamız var. Sosyal farkındalığı yüksek olan bu üyelerimizin ve lions kulübü üye ve başkanlarımızı dikkat çekme konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. 18-50 yaş arası tüm dostlarımızın kardeşlerimizin bağışlarını kök hücre bağışlarını bekliyoruz. Aynı zamanda da bugün dünya İlk Yardım Günü’nü de Ayrımsız ve Dışlama Yapmadan, Herkes için İlk Yardım! diyoruz. Nerede bir mağdur bir mazlum varsa hemen ilk yardımı öğrenmeliyiz onlara müdahil olmalıyız diyorum ve bu vesileyle tekraren vesile olduğunuz için teşekkür eder saygılar sunarım” dedi.
TOPLUM BİLİNCİNE KATKI SUNMAK
118 - U  2019 / 2020 Hizmet Dönemi Federasyon Başkanı Sn. Ln. İlknur Türkkan'ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte söz alan Çalışkan ise, etkinlikteki temel amaçlarının; Hayati önem taşıyan ilk müdahele hakkında toplum bilincinin  artırılmasına katkı sunmak olduğunu söyledi.
Çalışkan, “Bugün halka yönelik olan İlk Yardım Günü etkinliğimiz; ilerleyen günlerde de; okullarda ögrencilere yönelik olarak devam edecek. Ve yine; sürekli ihtiyaç olan Kan ve Kök Hücre bağışı için de farkındalık oluşturmak istiyoruz. Kan tek kaynağı insan olan; başka bir yolla üretilemeyen biyolojik bir maddedir ve bütün dünyada; gönüllü bağışçılar taraflından sağlanır. Biz biliyoruz ki;
milyonlarca insan hayatlarını tanımadığı insanlara borçlu... Kanlarını özgürce hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan insanlara. Bu insani yardımda biz de varız” diye konuştu.
DAHA AZ ŞANSLILARA YARDIM
Türkkan ise, “Ben burada muhteşem bir iş birliği görüyorum. Devletimizin gücü ile STK'nın gücünün birleşerek topluma seslenmenin güzelliğini görüyorum. Biz lionlular her zaman şunu söyleriz ‘bizden daha az sanşlılara hizmet etmeliyiz’. Bizden daha az şanslılar her zaman maddi olanakları daha az olan, bacaları daha az tüten insanlar değildir. Tam bir dakikalık vakti varken bir hayat kurtarabilecekken ilk yardımı bilmeyen insan bizden daha az şanslıdır. O halde biz ilk yardımı öğrenerek donanımlı olduktan sonra o pamuk ipliğine bağlı yaşamlara dokunarak bizden daha az sanşlılara el verebiliriz” ifadelerini kullandı.
Etkinliğin sonunda Saygılı, “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olur”diyerek, Türkkan’a kahve fincanı ve plaket taktim etti. Türkkan ve Çalışkan ise Saygılı'ya günün anısına plaket sundular.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER