Prof. Dr. Çil’den kanser hastalarına uyarı: Mevcut tedaviye devam edin

Prof. Dr. Çil’den kanser hastalarına uyarı: Mevcut tedaviye devam edin

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, dünyayı etkisi altına alana yeni tip Koronavirüs’e karşı tedavi gören kanser hastalarını uyardı. Kanser hastalarının özellikle hijyen ve beslenmeye dikkat etmeleri gerektiğini belirten Çil, “Kanser hastaları mevcut tedavilerine mutlaka devam etmeli. Kendilerini takip eden tıbbi onkolog ile görüşmeleri gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Çil, “Hepimizin çok iyi bildiği, çok önemli bir sağlık problemiyle karşı karşıyayız. Koronavirüs enfeksiyonu şu an oldu. Tabi ki toplumun her kesimi, dünyanın her yerinde etkileniyor bu durumdan. Kanser hastalarının bu süreçte nasıl davranması gerekiyor veya bu süreçte hastalarımızı nasıl yönlendirmemiz gerekiyor. Tedavilerini kesecek miyiz, tedavilerine devam mı edecekler? Bu sorular çok önemli noktaları oluşturuyor. Şu anda Koronavirüs’ün ülkemizde de yoğun bir şekilde görülmeye başladığını görüyoruz. Sağlık bakanlığımız ve tüm sağlık çalışanları kanalıyla yoğun bir şekilde tedbir almaya çalışıyoruz. Peki, kanser hastaları tedavilerine devam edebilecek mi? Şu net bir bilgi ki tüm kanser hastaları mevcut tedavilerine mutlaka devam etmeli. Tedavileri nasıl yönetilecek? Kendilerini takip eden tıbbi onkologla görüşmeleri gerekmektedir” diye konuştu.
“TEDAVİ BİREYSEL YÖNETİLMELİ”
Bu dönemde iki grup hastalarının oluşacağını belirten Çil, “Yeni tanı almış hastalar ve tedavisi devam eden hastalar olmak üzere iki grup hastalarımız oluşacak bu dönemde. Yeni tanı almış hastaların tedavilerinde gecikme olmaması gerekiyor ama her hasta, tek tek, ayrı ayrı tıbbi onkolog tarafından değerlendirip bu süreci yönetmesi gerekiyor. Tedaviye devam eden hastalarımız yani aktif tedavi alan hastaların da bu tedavi süreci içerisinde doz değişimleri olabilir, doz azaltılmaları olabilir tedavi aralıklarında genişletilmeler yapılabilir ama mutlaka tedavinin bireysel olarak yöneltilmesi gerekiyor. Bunu yaparken kemoterapi alan hastalarımız var, immünoterapi alan hastalarımız var bu hastalarımızın hepsinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. Aktif kemoterapi alıyorsa biraz önce söylediğim gibi tedavide, dozlarda, tedavi aralıklarında, tedaviden beklediğimize göre veya beklentimizin ne olduğuna göre modifikasyonlar mutlaka yapılabilir” ifadelerini kullandı.
“KENDİLERİNİ İZOLE ETMELİLER”
Hastaların kan değerlerinin düşmemesi için her türlü önlemi aldıklarını dile getiren Çil, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:
“Radyoterapi alan hastalar, radyoterapilerine devam edebilirler. Bunların dışında Hastalar bireysel olarak nasıl önlemler almalı? Sağlık Bakanlığımızın zaten çok güzel önerileri var. Bireysel olarak 14 kuralı diye kurallarımız var. Kanser hastalarımız da bu kurallara birebir uymalıdır. Tedavileri hastanede devam eden ya da hastaneye gelmek durumunda olan hastalarımız, hastaneye gelip tekrar evde kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Kan değerlerinin düşmemesi için biz mutlaka önlem alıyoruz ama bireysel olarak da mutlaka bunlara dikkat etmek lazım. El hijyeni çok önemli. Tüm kanser hastalarının ellerini çok basit en az 20 saniye sabun ile ellerini yıkması gerekiyor. Kapalı ya da kalabalık yerlerde mutlaka maske kullanmaları gerekiyor. Eldiven kullanılmasını ise özellikle önermiyoruz çünkü el yıkamak çok daha hijyenik bir yöntem oluşturuyor. El yıkanamıyorsa kolonya gibi el dezenfektanı gibi ürünler bu süreçte kullanılabilir. Peki hastaneye nasıl gelinecek? Özellikle toplu taşıma araçlarını çok kullanmamaya çalışmak lazım. Bireysel olarak gelmek gerekiyor. Hastaneye gelirken de sosyal mesafeyi korumak gerekiyor.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER