Su kaynaklarından 6,2 milyar m3 su çekildi

Su kaynaklarından 6,2 milyar m3 su çekildi

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, belediyeler tarafından su kaynaklarından 6,2 milyar m3 su çekildiği belirtildi.


Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 1 399 belediyenin 1 397'sinde içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildiği belirtildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekelerine 6,2 milyar m3 su çekildiği; çekilen suyun %39,9'u barajlardan, %28,1'i kuyulardan, %18,4'ü kaynaklardan, %9 'u akarsulardan ve %4,6'sı göl, gölet veya denizlerden sağlandığı bildirildi.

ÇEKİLEN SUYUN YÜZDE 57,7'Sİ ARITILDI

Kaynaklardan çekilen toplam 6,2 milyar m3 suyun 3,6 milyar m3'ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldığı belirtildi. Arıtılan suyun %92,1'ine konvansiyonel, %7,8'ine gelişmiş, %0,1'ine ise fiziksel arıtma uygulandığı ifade edildi.

İÇME SUYU ŞEBEKESİ İLE HİZMET VERİLDİ

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının %98,6 ve içme ve kullanma suyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının ise %60,1 olarak hesaplandığı belirtildi.

ORTALAMA SU MİKTARI 224 LİTRE

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının 224 litre olarak hesaplandığı belirtildi. Üç büyük şehirde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının İstanbul için 189 litre, Ankara için 239 litre ve İzmir için 208 litre olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER