Sümeyye Erdoğan: Kapılarımız bütün kadınlara açık

Sümeyye Erdoğan: Kapılarımız bütün kadınlara açık

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)’nin 47. temsilciliği olan Adana Temsilciliği’nin açılışı yapıldı. Açılış, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile İl Temsilcisi Reşan Arlıer ve KADEM Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılışta kadın-erkek eşitliğine vurgu yapan KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayrak, “KADEM olarak bizim anlayışımızda kadın ve erkeğin iki cins olarak yarıştırılması yok. Sorumluluklar ve hakların bütüncül şekilde ele alındığı, eşitlik ve onu da kapsayan bir adalet zemininde, birbirini tamamlayan bir erkek ve kadın anlayışımız var” diye konuştu.

KADIN VE ERKEK RAKİP DEĞİLDİR
Barış Pınarı Harekatı’nda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Erdoğan Bayraktar, “Ordumuzun, askerimizin ve tüm güvenlik güçlerimizin Allah yardımcıları olsun. KADEM’in bugün 47 kapısı var ve hepsi tüm kadınlarımıza açık. Amacımız; her ilimizin kendine has sorunlarını kaynağında tespit edip çözüm üretmek. KADEM olarak bizim anlayışımızda kadın ve erkeğin iki cins olarak yarıştırılması yok. Sorumluluklar ve hakların bütüncül şekilde ele alındığı, eşitlik ve onu da kapsayan bir adalet zemininde, birbirini tamamlayan bir erkek ve kadın anlayışımız var. KADEM olarak gerçekle uydurma olan arasındaki ayrımı gerekirse kılı kırk yararak yapmaya gönüllüyüz. Kadın tasavvurunun çağdan çağa ışık hızıyla değişmesinin, kadın kimliğinin başkalarınca şekillendirilmesinin de karşısındayız.  Pek çok toplumda unutulan, pek çok sorunun kaynağında olan temel gerçek şudur; kadınlar, Allah karşısında tek başına hesap verecektir. Kadınlar dünyadaki tüm sorumluluklarının en başında bir kuldur. Kendi iradesiyle hareket etmesi gereken bir bireydir. Kamusal alandaki varlığımızın gücü erkekleşmekten veya sorumluluklarımızı bırakmaktan değil, kendi aslımızı korumaktan gelir” diye konuştu.
KADINSIZ TOPLUM BAŞARILI OLAMAZ
Sarıeroğlu de konuşmasına Barış Pınarı Harekatında şehit olan askerlere başsağlığı dileyerek başladı. KADEM’in kuruluş hikayesinden bahseden ve bu hikâyede yer alan sayfalardan birinin başlangıcının da Adana’da yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sarıeroğlu, “Hayatın her alanında kadınların iyi yerlerde olması, rol ve statülerinin yükseltilmesi ile ilgili teşvik edici güçlü çalışmalar yapılmıştır. Kadının mutlu ve huzurlu olduğu ailelerden oluşan toplum, geleceğe güçlü adımlarla daha iyi şekilde ilerler. Bizim de en temel bakış açımız aileyi güçlendirmek. Nasıl bir kuş, kanatsız uçamazsa kadınsız bir toplum da güçlü ve başarılı olamaz. KADEM’in kadın konusundaki, toplumsal cinsiyet adaleti bakış açısıyla hayata geçirmiş olduğu çok ciddi, önemli, inovatif ve yenilikçi çalışmaları var. Toplumumuzun tüm kesimlerini kapsayan bu çalışmalar inşallah ilimizde de güçlü şekilde yapılmaya başlanacak” dedi
İMKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ
Vali Demirtaş, KADEM’in yürüttüğü projelerden bahsederek, “KADEM; demokrasi, insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesiyle ilgili faaliyetler yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarımızdandır. Yaradılışları gereği merhamet, sevgi, azim ve kararlılıkla dünyadaki tüm toplumlara şekil veren kadınlarımıza kendilerini ifade edebilecekleri bir mecra açan KADEM, bu yönüyle diğer STK'larımızdan farklılaşmaktadır. Kadının güçlendirilmesinin, toplumun güçlendirilmesi anlamına geldiğini biliyoruz.Güçlü ve söz sahibi bir ülke olmak istiyorsak kadın-erkek ayrımı yapmadan varolan potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. O sebeple KADEM’in gölgede kalan kadınlarımızı gün ışığına çıkarmamızda, en önemli paydaşımız olacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.
KADEM Adana Temsilcisi Reşan Arlıer, KADEM’in ülke genelinde bulunan il temsilciliklerinde yürüttüğü çalışmalara destek olacaklarını söyleyerek bölgesel sorunlara çözüm odaklı çare arayacaklarını da sözlerine ekledi. KADEM Adana Temsilciliği’nin açılışı Adana İl Müftüsü Hasan Çınar'ın açılış duasının ardından kurdele kesimi ile sona erdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER