‘2020 yılı şubat ayında beklentilerimiz karşılandı’

‘2020 yılı şubat ayında beklentilerimiz karşılandı’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan konut satışı endekslerinde, konut satışlarının 2020 yılı şubat ayında yüzde 51,4 oranında arttığı açıklanmıştı.


Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (Adana ESOB) bağlı Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar da konuyla ilgili Gazette’ye özel açıklamalarda bulundu. Başkan Uçar, “2020 yılında gayrimenkul sektöründen beklentimiz büyüktü. Şubat ayı da bu beklentilerimizi karşıladı” dedi.

“2020’DE DENGELENECEĞİNİ BİLİYORDUK”

Muhabirlerimizden Hüseyin Gül’e konuşan Uçar, “Gayrimenkul sektörü olarak 2020 yılının genel ekonomide ve sektörümüzde tam anlamıyla bir dengelenme yılı olacağını düşünüyorduk. Hedef makro veriler ışığında, kredi faiz oranlarının yıl içinde de bu günkü değerlerini koruyacağı varsayımıyla, hane halkı gelirlerinde daha fazla azalmanın olmayacağı öngörüsüyle, konut satışlarında daralmanın biteceğini 2019 yılının üstünde konut satış ve devir rakamları ile yılı tamamlayacağımızı değerlendirmiştik. Bu bağlamda konut satışları da 2020 yılında beklentilerimizi karşıladı” diye konuştu.

“ADANA’DA 29 BİN ADET KONUT SATILDI”

2019 yılında Adana’da toplamda 28 bin 946 adet konutun satıldığını belirten Uçar, “İkinci el stoğu bilmek mümkün değil ama tahmini stok sayısı 29 bin adet. 2020 yılının ocak ayında ise Adana’da satılan daire sayısı toplamda 2 bin 523 adet. 709 adedi Çukurova’da, 113 adedi Ceyhan’da, 724 adedi Seyhan’da, 150 adedi Yüreğir’de, 556 adedi Sarıçam’da, 271 adedi ise diğer ilçelerde satıldı. Satılan konutların bin 94 adedi ipotekliyken; ipotekli satılan konutların 384 adedi ilk satış, ipotekli satılan konutların 710 adedi ise ipotekli satış şeklinde oldu” ifadelerini kullandı.

Adana’da nakit olarak el değiştiren konutların sayısının bin 429 adet olduğunu dile getiren Uçar, nakit olarak ilk kez el değiştiren konut sayısının 473, ikinci kez el değiştiren konut sayısının ise 956 olduğunu söyledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER