Arabuluculuk istatistikleri olumlu yönde artış gösteriyor

Arabuluculuk istatistikleri olumlu yönde  artış gösteriyor

Türkiye geneli arabuluculuk istatistikleri olumlu yönde artış gösteriyor. Arabuluculuk Daire Başkanlığı, 2013 yılından itibaren ihtiyari arabulucuk uygulamasına ilişkin genel tutanaklardan karara bağlanan dosyaların yüzde 97’sinin anlaşma ile sonlandığını açıkladı.

Türkiye geneli 2019 yılınının ocak ayından itiabaren Ticari Arabuluculuk uygulamasına ilişkin gelen tutanaklardan karara bağlanan dosyaların yüzde 57 'sinin anlaşma ile sonlanırken, Türkiye geneli 2018 yılınının ocak ayından itiabaren İş Uyuşmazlıklarında Dava Şartı arabuluculuk uygulamasına ilişkin gelen tutanaklardan karara bağlanan dosyaların yüzde 65 'inin anlaşma ile sonlandığı görülmektedir. 2013 yılından itibaren İhtiyari Arabuluculuk uygulamasına ilişkin gelen tutanaklardan karara bağlanan dosyaların yüzde 97'sinin anlaşma ile sonlandığı ,yüzde  3'ünün ise anlaşmama olarak sonlandığı belirtildi.

TİCARİ DAVALARDA DA  ARABULUCUK ZORUNLU HALE GELDİ

Arabuluculuk zorunlu hale geldikten sonra Bakanlık tarafından 2018 yılında bir yılda 355 bin küsur dosya arabuluculara dağıtıldı. Mahkemeye sirayet eden dava dosyası 98 bine düştü. Yani 377 bin davanın yargılaması, hakimi, memuru, evrakı, süresi, zamanı 98 bine düştü. Adalet Bakanlığı 2019’da ticari davalarda da Arabuluculuğu zorunlu hale getirdi. Arabuluculuk uygulamasının, aile hukukunda, tazminat, nafaka gibi konularda başvuru mercii haline geleceği planlanıyor. Belki bir tık ötesi eşlerin birbirleri ile anlaşarak boşanmasında ya da yuvayı kurtarmalarında da Arabuluculuğun bir merci haline geleceği tartışılıyor.

ARABULUCUK NEDİR?

Arabuluculuk, üçüncü kişinin tarafları bir araya getirerek müzakere edebilmelerini sağladığı ve aralarındaki iletişimi kolaylaştırdığı, çözüme ilişkin karar verme yetkisinin taraflarda kaldığı, sürece ilişkin tavsiye veya karar verme yetkisinin ise üçüncü kişide olduğu bir yapılandırılmış uyuşmazlık çözüm sürecidir. Türkiye'de arabuluculuk mesleğinin bağımsız bir mesleki örgütlenmesi bulunmuyor. 6325 sayılı Kanuna göre arabulucuların sicili Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nda tutulmaktadır.

Türkiye'de arabuluculuk, 2012 yılında yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile bir "alternatif uyuşmazlık çözümü" yolu olarak uygulanmaya başlandı. 6325 sayılı Kanunla yeni bir serbest meslek ihdas edilmiş ve arabuluculuk mesleğini icra edecek kişilere "arabulucu" unvanını kullanma yetkisi tanındı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER