Aramızda dolaşan salgın; Corona virüsü

Aramızda dolaşan salgın; Corona virüsü

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Çin’den dünyaya yayılan ve birçok bölgede görülen, şu ana kadar 250 civarında insanın hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsüne karşı Adanalıları bilgilendirmek ve virüsten korunma yollarına dair yöntemleri aktarmak amacıyla konferans düzenledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen konferansa, konuşmacı olarak konuk olduğu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Yeşim Taşova’nın yanı sıra, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ergül Halisçelik, Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Rıza Mete ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“CORONA VİRÜSLER MUTASYON GEÇİRDİ”

Konferansta konuşan Prof. Dr. Taşova, “Corona virüsler hayatımızda vardı. Bütün yıl geçirdiğimiz, soğuk algınlığı olarak bildiğimiz tablonun yüzde 10 ile yüzde 30’unu oluşturuyordu ama soğuk algınlığı gibi geçiriyorduk ve mevsimsel griple birlikte arada bunu da geçirip gidiyorduk. İnsanlarda dolaşımda olan ve pek çoğunda da soğuk algınlığı yapan bir yığın virüsü var. Aslında bu virüsler aramızda dolaşıyordu. Bunlar hayvanlardan hayvanlara geçiyor, bazen de hayvanlardan insanlara geçerek hastalık yapabiliyorlar. Kedi, köpek, sığır, kemirgen ve yarasalar gibi hayvanlarda görülmüştü ve sonunda da insanlara geçti. Bunlar hep corona virüslerin geçirdiği mutasyonlar sonunda oldu” dedi.

“ENFEKSİYON OLARAK GEÇİRİYORDUK”

Taşova, “Corona virüsünün belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, yorgunluk, solunum sıkıntısı, ishal var. Şiddetli olgularda ise; zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi belirtiler var. Bunların arasında en önemlisi ise, yüksek ateş. Corona virüsü ayrıca ağır olmayan olgularda viral üst solunum enfeksiyon bulgularında da olabiliyor. Yine ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtilere yol açıyor. Genellikle Çin’deki corona virüsü hastaları, hastalıklarını bu şekilde geçiriyorlar. Aslında bunların hepsi grip tablosunda olan şeylerdir. Zaten biz, corona virüsü enfeksiyonunu geçiriyorduk” diye konuştu.

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER