Çevreyi kirletenlere cezalar büyük

Çevreyi kirletenlere cezalar büyük

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konutlarda gürültü yapan, yere çöp atan, işletmelerde poşetleri ücretsiz veren ve tehlikeli atık ithal edenlere yönelik cezaları artırdı.

2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek para cezalarına ilişkin tebliğ ile 2020’de çevre cezaları yeniden düzenlendi.
2020 yılının ilk günlerinde poşet ücretine zam yapılacağı öne sürüldü.
Avrupa Birliği (AB)’ne Uyum Yasası gereğince 1 Ocak 2019 tarihinde uygulamaya konulan Poşet Kanunu ile poşetlerin  fiyatı “25 Kuruş” olarak ücretlendirilmişti.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, poşet ücretlerine herhangi bir zam yapılmayacağı belirtilirken, naylon poşetlerden ücret almayan satış noktalarında her bir metrekaresi için uygulanan 12,37 TL’lik ceza miktarı 15,16 TL’ye yükseltildi.
Yapılan son düzenlemeye göre çevreyi kirletenlere kesilecek ceza,  287 TL’den 351 TL’ye yükseltildi. Egzos emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine de kesilecek olan ceza, 1895 TL olarak belirlendi. Buna göre, kesilen ceza 1546 TL iken 1895 TL oldu.
Hava kirliliğine neden olan işletmlere verilen cezalar 72 bin 197 TL’den 88 bin 499 TL’ye çıkarılırken, gürültü kirliliğinin önlenmesi amacıyla vatandaşların sebep olduğu gürültü kirliliğine yönelik uygulanan ceza miktarı 1192 TL iken yeni yılda 1461 TL olarak güncellendi.
Öte yandan bakanlık, zincir marketlerde naylon poşet kullanımının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı. Poşet fiyatlarının 25 Kuruş olmasıyla birlikte bazı büyük mağazaların elde edilen gelirlerden kâr sağlanacağı düşünülüyor.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER