Dr. Yunus Emre Ayna: Covid-19 ile mücadelemizde bilinçli davranmalıyız

Dr. Yunus Emre Ayna: Covid-19 ile mücadelemizde bilinçli davranmalıyız

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül ile Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Yunus Emre Ayna oldu.


Koronavirüs (Covid-19)’ün psikolojiye etkilerinin konuşulduğu programda Ayna, “Bu süreçte yeni nesilin toplumsal ruh sağlığını biz yetişkinler belirleyeceğiz. Bizler ne kadar doğru ve bilinçli davranırsak, gençlerimiz de ruh sağlıklarının temelini güçlü oluşturur ve bundan sonraki nesillerin de toplumsal ruh sağlığı çok daha güçlü olur” dedi.

“BU NORMAL BİR DURUM”

Doktor Ayna, “Bu bir pandemi. Yani salgın hastalık. Dolayısıyla insanları ürküten bir durumu var. Korku, insana özgü bir duygu. Herkes herhangi bir şeyden korkabilir. Bu normal bir durum. Biz fobiler üzerinde çalışırken, öncelikle ‘kabul edeceğiz ve korkabiliriz’ diyoruz. Bu durumun da insanları tedirgin etmesi çok normal ama insanların tepkileri de değişebiliyor. Bazı insanlar umursamaz davranırken, bazıları çok evhamlı oluyor. Bazı insanlar da çok panik oluyor. Panik düzeyi arttıkça, korkuyla mücadele edebilme azalıyor. Mücadele değil panik ve kaos oluyor. Bunun da insanların sosyal medyayı kullanma yetersizliği, sosyal medya iletişimindeki güven veya güvensizlik gibi birçok nedeni var. Her gördüğünü paylaşma isteği doğuyor. Dolayısıyla virüs bulaşmadan panik bulaşıyor. Buna dikkat etmemiz lazım” diye konuştu.

“HERKES BİLİNÇLİ DAVRANMALI”

Çocukların Covid-19 ile mücadelede tedirgin edilmemesi ve herkesin bilinçli davranması gerektiğini söyleyen Ayna, “Aslında hepimize bu süreçte bir iş düşüyor. Uzmanlara, sizlere, anne-babaya düşüyor, anneanneye- babaanneye düşüyor. Herkes ortak bilincini ortaya koyup, öyle davranmalı. Temiz olunmalı yani. Temizliğinize dikkat edin, hijyeninize dikkat edin. İnsanlarla iletişim kurarken aranıza sosyal mesafenizi koyun. Bu noktada insanlar kendi önlemini alırsa, zaten uzmanlar işini yapmaya çalışıyor. O zaman biz de üzerimize düşeni yapalım ve panik olmayalım. Dikkatli olalım. Dikkatli olursak zaten panik olacak bir durum olmadığını göreceğiz. O korkuyla baş edebiliriz. Dolayısıyla o korkuyla baş edebilmeyi düzenlememiz lazım. Bunun için kriz yönetimi çok önemli. Problem çözme becerisi çok önemli ve zaman yönetimi çok önemli. Bir de duygu düzenleme becerimizi geliştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“PROVOKATÖRLERE DİKKAT EDİN”

Mücadele sürecinde provokatörlerin de olduğunu dile getiren Ayna, “Bir de provokatörler var. Bu işin rant boyutunu yaşatanlar var. Kendi bencilliklerini, egolarını besleyen insanlar var. Bu insanlar anlamsız bir şekilde diğer insanları provoke edebiliyorlar. Siyaseten provoke edebiliyorlar, sosyal olarak provoke edebiliyorlar, kendilerini tatmin edebilme açısından provoke edebiliyorlar. Maalesef bunlar da az sayıda değiller. Bu insanlara da dikkat etmek gerekiyor” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER