En yüksek reel getiri külçe altında

En yüksek reel getiri külçe altında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Ocak ayı sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5,67, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 6,18 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleştiği belirtildi.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından külçe altın yüzde 4,66 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1,67 oranlarında kazandırırken; Amerikan Doları'nın yüzde 0,58, Euro'nun yüzde 0,68 ve mevduat faizinin (brüt) yüzde 1,10 oranlarında yatırımcısına kaybettirdiği bildirildi. TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 5,17 ve DİBS yüzde 2,16 oranlarında kazandırırken; Amerikan Doları'nın yüzde 0,10, Euro'nun yüzde 0,20 ve mevduat faizinin (brüt) yüzde 0,62 oranlarında yatırımcısına kaybettirdiği ifade edildi.

Üç aylık değerlendirmede; BIST 100 endeksinin, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,04, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,01 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; Amerikan Doları'nın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,22 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğu belirtildi.

Altı aylık değerlendirmeye göre  DİBS’in; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 18,42, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,61 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı olurken; aynı dönemde Euro’nun, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,28 oranında en az kazandıran yatırım aracı olurken; TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,84 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğuna dikkat çekildi.

EN YÜKSEK REEL GETİRİ KÜLÇE ALTINDA

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altının; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,49, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,88 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olduğu bildirildi.

Yıllık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından DİBS yüzde 22,09, BIST 100 endeksi yüzde 14,07, mevduat faizi (brüt) yüzde 10,78 ve Amerikan Doları yüzde 1,35 oranlarında kazandırırken; Euro yüzde 1,50 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. TÜFE ile indirgendiğinde DİBS yüzde 18,48, BIST 100 endeksi yüzde 10,70 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 7,51 oranlarında kazandırırken; Amerikan Doları'nın yüzde 1,64 ve Euro'nun yüzde 4,40 oranlarında yatırımcısına kaybettirdiği açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER