Hindi eti üretimi artti tavuk eti üretimi azaldi

Hindi eti üretimi artti tavuk eti üretimi azaldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2019 Kasım ayı Kümes Hayvancılığı üretimi sonuçlarını açıkladı.

TAVUK YUMURTASI ÜRETİMİ ARTTI

TÜİK, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre hindi eti üretiminin yüzde 7,2, tavuk yumurtası üretiminin ise yüzde 1,2 arttığı belirtirken tavuk üretiminin yüzde 3,7, kesinlen tavuk sayısının ise yüzde 5,4 azaldığını bildirdi. Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 1,3 artarken, tavuk eti üretiminin yüzde 1,6, kesilen tavuk sayısının yüzde 2,4, hindi eti üretiminin ise yüzde 15,6 azaldığı ifade edildi.

1,7 MILYAR TAVUK YUMURTASI ÜRETILDI

Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretiminin yüzde 10,9 azalarak 168 bin 7 ton, kesilen tavuk sayısının ise yüzde 8,3 azalarak 95 milyon adet olduğu belirten TÜİK, kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretiminin ise yüzde 3,2 azalarak 1,7 milyar adet olduğu ifade etti. Kasım ayında bir önceki aya göre hindi eti üretiminin yüzde 10,4 azalarak 5 bin 310 ton olarak gerçekleştiği ifade edildi. Tavuk eti üretimi ise 168 bin 7 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER