Mehmet Tatar: Korkulacak bir durum yok

Mehmet Tatar: Korkulacak bir durum yok

TMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8 şiddetindeki deprem hakkında Gazette’ye konuştu. Muhabirlerimizden Hüseyin Gül’e konuşan Tatar, “Elazığ ve Malatya’nın fay sistemleri Adana ve çevresiyle farklı. O nedenle çok korkulacak bir durum yok. Bu kadar büyük bir deprem Adana’da kolay kolay olmaz” dedi.

Başkan Tatar, “Öncelikle Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem sebebiyle hayatlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Deprem ülkesiyiz ama hala bunun bilincine varabilmiş değiliz. Özellikle küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza deprem bilincini aşılamamız gerekiyor. Halk olarak deprem anında ve sonrasında ne yapmamızı öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu.
“KORKULACAK BİR ŞEY YOK”
Türkiye’de bütün fay haritasının çıkarıldığını belirten Tatar, “Elazığ ve Malatya ile Ceyhan, Yumurtalık, Karataş gibi ilçelerimizin üzerinde bulundukları fay sistemleri farklı. Yaşanan deprem bizi ufak ufak etkilese de korkulacak bir şey yok. Kahramanmaraş’ın Türkoğlu çevresinde yaşanacak olası bir deprem bizi etkiler. 1998 yılında yaşadığımız Adana depremi gibi bir deprem, 20 sene gibi 50 sene gibi uzun aralıklarda olur” ifadelerini kullandı.
“HER DEPREM BİR DERS”
Olası bir depremde yapılması gerekenleri aktaran Tatar, “Her deprem bize bir ders oluyor. Özellikle kentimizde bina stokunun acilen çıkarılması gerekiyor. Olası büyük bir depremde can ve mal kaybını önlemek için dayanıksız binaların yıkılması veya güçlendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
TMMOB’un bilimsel kurulunun da deprem bölgesinde aktif olarak çalıştığını belirten Tatar, yakın zamanda bir basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER