“Önceliğin yayalara verilmesi güzel”

“Önceliğin yayalara verilmesi güzel”

2019 yılı İçişleri Bakanlığınca "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edildi ve ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla kampanyalar yapılmış, yaya öncelikli trafik için tüm valiliklere de genelge gönderilmişti. Muhabirimiz Gülseren Kara, bu konuya ilişkin vatandaşın fikrini sordu. Vatandaş, önceliğin yayalara verilmesinin güzel olduğunu lakin her şoförün bu kurala uymadığından dolayı ve yayaların da karşıdan karşıya geçmede kararsız kalması sonucu bir karmaşıklığın olduğuna dikkat çekti.


Yayalara öncelik verilmediği ve şoförlerin hiçbir şekilde yavaşlmadığını söyleyen öğrenciler, getirilen bu uygulamanın hiçbir işe yaramadığını ifade etti. Cezanın hiçbir şekilde caydırıcı olmadığının da altını çizen gençler, "Uygulama güzel aslında lakin uyulmuyor. Önceliğin bizlere verildiğini bildiğimiz halde karşıya geçip geçmemekte kararsız kalıyoruz. Bu durum aslında şoförleri de zor durumda bırakıyor. Çünkü onlar da kararsız kalıyor. Herkes kurallara uysa yayalar dâhil, bütün karmaşa çözülecek" diye konuştu. Şikayet edilecek hattın neresi olduğunu bilip bilmediklerinde sorduğumuzda ise bilmediklerini söyleyen gençlere 153 numaralı hattı aramaları hatırlattık.

"YAYALARA ÖNCELİK VERİLDİĞİNİN FARKINDA DEĞİLDİM"

Müslüm adlı vatandaş, böyle bir uygulamanın farkında bile olmadığını söyleyerek,"Bu uygulamadan önce şoförler yaya yolunda durmuyordu, hala da durmuyorlar. Başlarda bu yeni uygulamanın söylenti olduğunu düşünmüştüm ve inanmamıştım. Çünkü yayalara öncelik verildiğine şahit olmadım. Lakin böyle bir uygulama varmış ve cezaların ücreti de arttırılmış. Bu çok iyi olmuş. Fakat henüz bir faydasını göremedik. Belki zamanla görebiliriz" diye konuştu.

"BU UYGULAMA ZİNCİRLEME KAZAYA NEDEN OLABİLİR"

Şoförler kadar yayaları da eleştiren Mustafa adlı vatandaş, "Yayalar da birden sokağın ortasına atlıyorlar. Şoför yayayı düşündüğü gibi arkadan gelen aracı da düşünmek zorunda. Bu ani durmalar zincirleme kazaya da sebebiyet verebilir. Çünü bazı şoförler hala yaya yolunda yavaşlaması gerektiğini bilmiyor ve önündeki aracın yavaşlaycağını ya da duracağını bilmeden aynı hızda devam ediyor. Bu sorun sadece cezaların arttırılmasıyla çözüme kavuşmaz. Daha farklı çözümler üretilmeli çünkü cezalar caydırıcı olmuyor. Hem şoförleri hem de yayaları mağdur etmeyecek çözümler getirilmeli" diyerek getirilen bu uygulamanın eksik olduğunu ileri sürdü.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER