Op. Dr. Nüket Yoldaş, kalp hastalarını uyardı

Op. Dr. Nüket Yoldaş, kalp hastalarını uyardı

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Nüket Yoldaş, tüm dünyada Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili risk grubunda bulunan kalp hastalarını uyardı.


Koronavirüsün ne olduğunu ve nasıl bulaştığını anlatan Op. Dr. Yoldaş, “Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Çin’in Wuhan bölgesi Coronavirüs çıktığı yer olarak bilinmektedir. 400'den fazla koronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4'ü insanlarda hastalığa yol açıyor olması gerçeği bu virüsle savaşma hızını artırıyor. Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen  ve farklı yaşlara göre farklı komplikasyonları olan Koronavirüs  corona virüs daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır” dedi.

“MUTASYONA UĞRAR VE YAYILIR”

Yoldaş, “Soğuk algınlığına grip benzer bir tabloyla ortaya çıkan coronavirüsün (koronavirüs) 2020’de çok ağır tablolarda seyrettiği bilinmektedir. Grip, diyabet ve kalp hastalarında tehlikeli iken  koronavirüs salgınının şu anda pek çok ülkenin ortak sorunlarından birisi olmasını farkındalık açısından daha dikkatli olmamız gerektiğini anlamış olduk. Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Koronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdendir. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir” diye konuştu.

“DİKKATLİ ÖZENİ GÖSTERMELİYİZ”

Dr. Yoldaş, “Hastalığın seyrine baktığımızda normal grip olarak bildiğimiz hastalığın koronavirüsten daha fazla olması ve kayıpların daha fazla olması bu virüse karşı duyarsız kalmamız anlamına gelmez. Çünkü diğer gribal enfeksiyonların aşısı varken koronavirus için hala bir aşı yoktur. Bu da bizim daha stabil kalabalıktan uzak, hasta vakalarını izole ederek mücadele etmemiz gerektiği anlamına gelir. Sağlık Bakanlığımızın çok ciddi çalışmasıyla, virüsün ülkemize geç gelmesini sağladık. Virüsün gelişi ve hastalığın yayılmasını minimize ediyor olmamız da ne kadar güçlü bir ülke olduğumuzun kanıtıdır. Diğer ülkeler de Türkiye’nin koronavirüse karşı aldığı tedbirleri uygulamaya başladı. ‘Havaların ısınmasıyla birlikte gripten  kurtulur muyuz?’ sorusuna karşılık; bu virüsün sıcakta biteceği yanılgısına kapılmamak lazım. Bu virüsün sıcakta biteceğini güvenmeden bu hastalığa karşı seferber olup, dikkatli özeni göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER