Prof Dr. Timuçin Çil: 14 gün kuralına uyalım

Prof Dr. Timuçin Çil: 14 gün kuralına uyalım

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül’ün moderatörlüğünü yaptığı “İnci Gül’le Biz Bize” canlı yayın programının bu haftaki konuğu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil oldu. Kanser hastalarının Covid-19 salgınından nasıl korunması gerektiğini anlatan Çil, “Hastalarımıza Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği 14 gün kuralını birebir uygulamaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Bağışıklık sistemlerinin çok zayıf olduğunu bildiğimiz kanser hastalarının bu süreçte alması gereken tedbirleri anlatan Çil, “Onkolojik tedavi acil bir tedavidir. Hastayı 3 ay bekletemezsiniz, hastaya bir tedavi sunmanız lazım. O nedenle tedavileri geciktirmeden uygulamak gerekiyor. Şu tip hastalarımız var; aktif kemoterapi alan. Hastamızın kan değerleri düşmemesi için kan değerlerini yüksek tutacak tedavileri ön planda tutuyoruz. Kemoterapileri yine uyguluyoruz. Bazı hastalarda toz azaltımı yapıyoruz, bazı hastalarda kan değerlerini yükseltecek tedaviler ekliyoruz, çok sıkı takip ediyoruz. Önlemleri bu şekilde oluşturmamız gerekiyor. Ama aktif tedavi gören hastalarımıza, ‘şu an viral enfeksiyon var, tedavi yapamıyoruz’ diyemeyiz. Bu süreci iyi yönetmemiz gerekiyor” diye konuştu.
“SERVİSİMİZİN TAMAMI DOLU”
Prof. Dr. Çil, “Bu süreci hepimiz yaşıyoruz. Toplumda yaşayan her birey, bu süreçten etkileniyor. Bireysel olarak sosyal yaşam, iş yaşamı her şey herkes etkileniyor. Onkoloji hastaları, çok disiplinizedir. Tıbbi onkoloğun dediğinden de dışarı çıkmaz bu da çok güzel bizim için. Biz hastalara bakanlığın şu anda bakanlığın önerdiği 14 gün kuralını birebir uygulatıyoruz. Sosyal izolasyon çok önemli. Hastaya diyoruz ki ‘tedavini alıyorsun, hemen eve gidip kendini izole ediyorsun’ bu çok önemli. Servisimizin şu anda tamamı dolu diyebilirim. İhtiyaç olması nedeniyle o hastaların yatması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“CERRAHİ MÜDAHALE YAPILMALI”
Timuçin Çil, konuşmasının devamın şu ifadelere yer verdi:
“Hasta yeni tanı almış erken evre ise lokal cerrahi, radyoterapileri ötelenebilecek hastalarsa sistemik tedaviyi biraz daha ön planda tutuyoruz, kemoterapi veriyoruz. Kemoterapi ya da sistemik tedavi şansı olmayan lokal tedavinin acil olduğu hastalar ise onlara cerrahi müdahalenin hemen yapılmasını öneriyoruz. Amerikan Kanser Derneği’nin bir önerisi var; bu dönem için cerrahi tedavi hastalıktan kurtarmayı amaçlıyorsa, ilk dört hafta içerisinde cerrahi yapılması lazım. Biz de cerrahi ana tedavi ise mutlaka yaptırıyoruz.”
Programı Youtube Gazette TV kanalından izleyebilirsiniz. Röportajın tamamı ise yarın Gazette’de. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER