Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü azaldı

Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Yapı İzin İstatistikleri sonuçlarını değerlendirdi. Yapılan değerlendirmede, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarına göre yüzde 43,8, daire sayısının yüzde 53,9 azaldığı bildirildi.

2019 yılında toplam yüzölçümünün 70,5 milyon mekrekare iken; bunun 34,4 milyon metrekare'sinin konut, 23,2 milyon metrekare'sinin konut dışı ve 12,9 milyon metrekare'sinin ortak kullanım alanı olarak gerçekleştiği açıklandı.  Yapı ruhsatı verilen yapıların 2019 yılında kullanma amacına göre ise 45,1 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların sahip olduğu; bunu 6,1 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binalarının izlediği belirtildi.

İZİN BELGESİ VERİLEN YAPILARIN YÜZÖLÇÜMÜ AZALDI

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerine göre 2019 yılında bir önceki yıla göre, bina sayısının yüzde 26,6, yüzölçümünün yüzde 14,5, daire sayısının yüzde 17,8 azalırken, değerinin yüzde 0,2 arttığı bildirildi.  Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların 2019 yılında toplam yüzölçümünün 149,3 milyon metrekare iken; bunun 85,0 milyon metrekare'sinin konut, 33,2 milyon metrekare'sinin konut dışı ve 31,1 milyon metrekare'sinin ortak kullanım alanı olarak gerçekleştiği bildirildi. Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların 2019 yılında kullanma amacına göre 114,1 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların sahip olduğu; bunu 9,9 milyon metrekare ile toptan ve perakende ticaret binalarının izlediği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER