Vatandaş: Mağdur yine vatandaş oluyor

Vatandaş: Mağdur yine vatandaş oluyor

GAZETTE- 2019 yılı İçişleri Bakanlığınca "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edildi ve ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla kampanyalar yapılmış, yaya öncelikli trafik için tüm valiliklere de genelge gönderilmişti. Muhabirimiz Gülseren Kara, bu konuya ilişkin vatandaşın fikrini sordu. Genel olarak kurallara uyulmadığını ifade eden vatandaş, mağdur olan kişilerin yine yayaların olduğuna dikkat çekti.


İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı yaya öncelikli yıl ilan edilirken, geçen Ekim ayında yayalara öncelik vermeyenlere yönelik yeni bir düzenleme yapılmış ve trafik cezası yüzde yüz artırılmıştı. Gazetemiz muhabiri Gülseren Kara da sokağın nabzını tutarak vatandaşa, bu cezaların yeterli olup olmadığını sordu. Kara, kurallara uymayanları hangi hattı arayarak şikâyet etmeleri gerektiği konusunda da vatandaşa bilgiler verdi.

"BU UYGULAMA YETERLİ DEĞİL"

Yayaların canının her şeyden önce geldiğini söyeleyen Tolga Ertuğrul adlı vatandaş, bu uygulamanın tam yerinde bir uygulama olduğunu ifade etti. Lakin bu uygulamanın yeterli olmadığına vurgu yapan Ertuğrul, yaptırımların daha fazla olması gerektiğine işaret ederek kurallara uymayanları şikâyet etmek adına nereye şikâyet edilmesi gerektiğini de bilmediğini belirtti. Muhabirimiz Kara, 153 numaralı hatta şikâyet etmesi gerektiğini hatırlattı.

"İLLA BİR YASA ÇIKMASINA GEREK YOK"

Uygulanabildiği takdirde bu uygulamanın güzel sonuçlar doğuracağını savunan Buket Hanım, "Ülkemizde her şey olduğu gibi uygulanmıyor. Bir yasa çıkıyor ve öylece kalıyor. Bu uygulamanın havada asılı kalmasını istemeyiz. Özellikle okul yolunda, yaşlıların ve engellilerin sıklıkla kullandığı yollarda yaya geçitlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten bunun için bir yasa çıkmasına da gerek yok aslında, bu bir insani görevdir" diye konuşarak şoförleri daha duyarlı olmaya davet etti. 153 ihbar hattını önceden bilmediğini lakin artık öğrendiğini de sözlerine ekledi.

"YAYALARA DA CEZA KESİLMELİ"

Öncelikle bir şoför bakış açısıyla durumu ele alan İlyas adlı vatandaş, "Bizlere yeşil ışık yandığında yayalar geçmeye çalışıyor. Bizler de yol vermek isteriz elbetteki. Lakin yeşil ışıkta geçmemiz gerektiği için arkadaki araçlarda hareket ediyor haliyle ve kornaya basmaya başlıyorlar. Bu, çok rahatsız edici bir durum olduğu gibi bir de arkadaki aracın hareket edeceğini düşünürsek bu durum kazaya sebebiyet verebilir" dedi ve şöyle devaam etti, "Bu uygulama güzel bir uygulama. Yayaların canı elbetteki çok önemli ve değerli bizim için. Fakat yayalar yayalığını, şoförler de şoförlüğünün bilmiyor. Yapılacak bir şey daha var ki o da şudur, şoförlere gerektiği yerde ceza yazıldığı gibi yayalara da gerektiği yerde ceza kesilmeli" diyerek kimsenin canının yanmaması gerektiğine dikkat çekti.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER