Yaşar Kemal Adana’da anıldı

Yaşar Kemal Adana’da anıldı

Yaşar Kemal Vakfı’nın “Yaşar Kemal Aramızda” anma etkinlikleri ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Ali Özyurt Edebiyat Buluşması birlikteliği ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) düzenlediği “Ölümsüzlüğünün 5. Yılında Yaşar Kemal ve Eserlerinde Doğa” paneli Adana Büyükşehir Belediyesinin Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

Şehitler için saygı duruşu ile başlayan etkinlikte vakıf adına konuşan Ayşe Semiha Baban, Kendilerine yıllardır destek olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ederek Çukurova Üniversitesi Fahri Doktora töreninde Yaşar Kemal’in, “Doğa insanlardan elini çektiğinde, doğa ile birlikte dostluk duygusu da, sevinç duygusu da, merhamet duygusu da insanlardan elini çeker. Kültür dediğimiz insan-doğa, insan-insan ilişkilerinden çıkan deneyimlerim birikimidir. Romanın yapısını işte bu ilişkiler tayin ediyor”sözlerine değindi.

“HER SAVAŞ BİR YIKIMDIR”

Konuşmacılar, şehit cenazelerinin geldiği bugünlerde onun, “Her savaş, adı ne olursa olsun bir yıkımdır, insanın, üstünde yaşadığımız toprakların, doğamızın ölüm fermanıdır, insanlığımız çürütür, vicdanımızı çürütür” sözlerinin ne kadar gerçek olduğunun altını çizdiler.

“YAŞAR KEMAL’İN FİKİRLERİ YAŞAMALI”

İdlib’teki alçak saldırıda Şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selman Cankara'nın cenazesine katıldıktan sonra etkinliğe gelen Zeydan Karalar,“Yaşar Kemal’i öğretmek bir görev değil mecburiyettir. Çünkü Yaşar Kemal’in fikirleri yaşasaydı dünyada bu savaşlar olmayacaktı”dedi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER