“Yere çöp atmanın da önüne geçilsin”

“Yere çöp atmanın da önüne geçilsin”

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde poşetler 25 kuruşa satılmaya başlandı. Gereksiz poşet kulanımının azaltılması amacıyla yapılan bu uygulama, çevre kirliliğini azaltmak için atılan bir adım olarak dikkat çekiyor. Gazette olarak bizler de bu doğrultuda poşet kulanımının azalıp azalmadığı konusunda vatandaşın fikrini ve gözlemlerini sorduk. Vatandaş, bu uygulamanın neticesinde poşet kullanımı azaldıysa bunun tamamen ücretli olmasından dolayı azaldığını ileri sürerek yere çöp atmanın da önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"ÖZELLİKLE ÖĞRENCİLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ"
Poşet kullanımının azalmasında en büyük bilinçlendirmeyi gençlerin yaspması gerektiğini söyleyen Ege adlı öğrenci, özellikle ebeveynlerin uyarılması gerektiğinin altını çizdi. Vatandaşın çok fazla bilinçlendirmediğini söyeleyen öğrenci, "Çevreye en çok zarar veren gençler aslında. Nereye baksak çöp yığını. Geri dönüşüme girmeyen poşetler için öncelikle öğrencilere iyi bir ders verilmelidir. Öğrenciler bilinçlendirilsin ki ebeveynler de bilinçlensin. Bu uygulama işe yarıyor lakin poşetler ücretli olduğu için işe yarıyor. Bunun yanı sıra doğaya zarar verilmesiyle alakalı bilinçlendirilme yapılmalı ki sokaklar daha fazla temizlensin. Hatta yere çöp atmanın bile cezası olmalı. Nasıl ki vatandaş 25 kuruş vermemek için poşet almıyor. Yere çöp atanlar için de caydırıcı bir ceza olsun ki vatandaş çöp atmaya çekinsin" diye konuştu.
"KEŞKE BİLİNÇLİ TOPLUM OLSAYDIK"
Vatandaşın çoğunun ücretli olduğu için poşet almadığına dikkat çeken bir başka öğrenci de Mert oldu. Ücretlendirmenin caydırıcı olduğunu ve poşet kullanımının azaldığını söyleyen öğrenci, "Burada vatandaşın duyarlı olduğundan bahsedemeyiz. Vatandaş ekonomik açıdan düşündüğü için bu poşetleri almıyor. Ama keşke bilinçli toplum olsaydık ve bu ücretlendirilme olmadan önce de bu denli boşa poşet kullanmasaydık" diyerek herkesin birbirini bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
"YERE ÇÖP ATMANIN CEZASI OLMALI"
Vatandaş İlhami Tuğal, "Bizim insanlarımız ne yazık ki pek çevreci değil. Çevreci olsaydık şayet poşetler ücretli olmadan önce de bez çantalar kullanmaya özen gösterirdik. İnsanlar küçücük bir çöpü bile çöp kutusuna atmaya üşeniyor. Duyarlı insan çöpünü çöp kutusuna atar. Bu medeniyetin göstergesidir. O küçücük çöpü bile çöp kutusuna atmayan insanlardan duyarlı olup poşet almasını bekleyemeyiz. Bu uygulamayla birlikte poşet kullanımı azaldıysa ki azalmış gibi görünüyor. Bu tamamen ücretlendirme getirildiği için olmuştur" dedi. Vatandaşın yere çöp atmaması için de önlem alınmasına da değinen vatandaş Tuğal, yere çöp atmanın bir cezası olması gerektiğine vurgu yaptı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER