Yıllık Yİ-ÜFE oranları arttı

Yıllık Yİ-ÜFE oranları arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Ocak ayı yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yurt içi üretici fiyat endeksinin yıllık yüzde 8,84, aylık ise yüzde 1,84 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,84, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,71 artış gösterdiği bildirildi.

YILLIK EN YÜKSEK AZALMA KAĞITTA

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yıllık en fazla azalışın; yüzde 2,23 ile kağıt ve kağıt ürünleri, yüzde 0,70 ile giyim eşyası, yüzde 0,46 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler olarak gerçekleştiği bildirildi. Buna karşılık tütün ürünlerinin yüzde 64,40, ham petrol ve doğal gazın yüzde 25,49, temel eczacılık ürünleri ve müstahzarlarının yüzde 24,94 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler olduğu ifade edildi.

AYLIK EN YÜKSEK AZALMA TÜTÜNDE

Aylık en fazla azalışın; yüzde 9,68 ile tütün ürünleri, yüzde 0,65 ile giyim eşyası, yüzde 0,57 ile kağıt ve kağıt ürünleri olarak gerçekleştiği bildirildi. Buna karşılık diğer ulaşım araçlarının yüzde 11,27, ham petrol ve doğal gazın yüzde 7,05, kok ve rafine petrol ürünlerinin yüzde 5,52 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER