"Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin"

"Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin"

Adana Veterinerler Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse’yle evcil ve sokak hayvanları üzerine konuştuk. Gazette’den Mert Er’e konuşan Köse, “Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin, sahiplendiğiniz hayvanı da sokağa bırakmayın. Hayvan sevmek ciddi bir iştir. Tıpkı; çocuk gibidir. Çocuğunuza nasıl bakıyorsanız, ona da öyle bakmalısınız” dedi.


İşte Adana Veterinerler Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse’yle o keyifli röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Nihat Köse kimdir?

Fırat Üniversitesi 1987 yılı mezunuyum.33 yıllık veteriner hekimim. Adana Tarım İl Müdürlüğü’nde  çalışıyorum. 3. Dönem yani 5. yılda Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını yapıyorum. Evliyim 2 çocuk babasıyım. 2020 Eylül ayına kadar Adana Veteriner Hekimleri Odası başkanlığı yapacağım.

Veterinerler Hekimi Odası’nın misyon ve vizyonu nedir?

Bizim ilk görevimiz meslektaşlarımızın aralarındaki sorunları ilişkileri düzenlemek, meslektaşlarının sorunlarına sahip çıkmak ayrıca da meslektaşlarla çalıştıkları kurum arasındaki ilişkiyi düzenlemek. Bunlardan en önemlisi de Türkiye Hayvancılığına dair fikirler yürütmek bunu yetkililere duyurmaktır.

Odanız kaç yılında kuruldu, kaç üyesi var ve odaya kayıt olmak isteyen veterinerlerimizin ne yapması gerekiyor?

Şuan da odamızda 500 üyemiz var. Odaya kayıt olmak isteyen hekimlerimiz diplomaları ve ikametgahlarıyla bize müracat ederlerse hemen kayıtlarını yapabiliriz.

Aynı zamanda Adana Akademik Meslek Odaları Birliğinin birleşeniyiz. Adana Veteriner Hekimleri Odası, Eczacı Odası, Baro, Tümob’un tüm birleşenleri, Diş Hekimleri Odası ve Tabip Odası ile birlikte 3 yıldır devam eden bir birlik kurduk. Adana hakkında fikirler yürütüyoruz. Güç birliği yapıyoruz. Çünkü biz şehrimizi seviyoruz. Ve bu kent için yapılabilecekleri yetkililere duyurmaya çalışıyoruz. Bu birliğin bir diğer özelliği ise her konuda fikir söyleyebilecek birinin olması diyebilirim. Her türlü meslekten üyelerimiz var.

Yerel seçimlerden de yeni çıktık. Yetkililere burdan duyurmak isterim ki ADAMOB genelinde ve Adana Veteriner Hekimleri Odası olarak her türlü desteği sunmaya hazırız. Çünkü bu kent, bu ülke hepimizin. Buralardaki bilgi birikimine önem verip bu birikimden yararlansınlar ki halkımıza faydalı olacak hamleler yapabilelim.

Sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor musunuz yoksa onlarla belediye mi ilgileniyor?

Ortada bir hayvan lafı geçiyorsa veteriner hekim olmadan bu iş olmaz. Bu konuda yetkilileri uyarmak bizim işimiz. Yapılması gerekenleri her platformda söylüyorum. Adana’da Büyükşehir Belediyesi’nin Çukurova Belediyesi’nin ve Ceyhan Belediyesi’nin 1 tane barınağı var ve bunun dışında hiç bir barınak yok. Barınaklar asla yeterli değil. Ve olan barınaklar da yeterince işlev görmüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bir kentte yaşayan sokak hayvanı sayısı o kentin nufusunun %10 u civarında kabul ediliyor. Adana ilimizin nüfusunu 2 buçuk milyon olarak söylersek, 250 bin sokak hayvanımızın olduğunu söyleyebiliriz. Belediyelerde çalışan veteriner hekim sayısı Adana’da Büyükşehir barınağında 15-20 hekim var. 2-3 hekim Çukurova barınağında var. Diğer ilçeler de hiç birine veteriner hekim istihdam edilmiş durumda değil.

Bu iş belediyelerin görevidir. Sahipsiz sokak hayvanı yoktur. Onların sahibi belediyedir. Belediyelerin barınak yapma, veteriner hekim istihdam etme gibi görevleri vardır.  Bizim ilçelerimizin hiç birinde ruhsatlı kesimhane yok. Merkez ilçelerimizde kesimhanelerimizde var. Saimbeyli’ye açıldı fakat henüz başlanmadı. Diğer bütün ilçelerimizde ruhsatlı bir tane kesimhane yok. Doğal olarak hiç birinde görevli veteriner hekim de yok. Bu ülke geçen yıl bir şarbon olayı yaşadı. Yani veteriner hekimin elinden, gözetiminden geçmeyen etleri insanlar yiyorlar. Sağlık, insan sağlığı, bitki sağlığı, insan sağlığı diye değerlendirilemez. Sağlıklı hayvan olmadan sağlıklı hayvansal gıda olmaz o olmadan sağlıklı insan olmaz. Hayvanın sağlıklı olduğunu, o hayvandan sağlıklı gıda elde edilebileceğini, etinin, sütünün, yumurtasının, peynirinin sağlıklı olduğuna karar verme yetkisi veteriner hekimindir.

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hayvanlar çok hızlı üreyen yaratıklardır. Sokak hayvanlarında yüzde 70 civarında kısırlaştırma yapılır ise populasyonu ancak sabit tutabiliyorsunuz. Kısırlaştırma zararlı değildir. Mutlaka sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerekir. Evcil hayvanlar için de bu sahibinin isteğine bağlıdır fakat evcil hayvanların da kontrolsüz üremelerine izin verilmemeri kişilerin yavrular doğduğunda onlara bakabilecek şartları, durumları yoksa lütfen hayvanlarını kısırlaştırsınlar. Sokak hayvanlarının en büyük kaynağı, hayvan sahibi olan insanların hayvanlarını sokağa bırakmasından kaynaklanıyor.

Hayvan karne hediyesi değildir, karnesi iyi olan çocuğunuza bir köpek alıp sonra evde en ufak sorun olduğu zaman onu sokağa atamazsınız. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde, bütün hayvanlara çip takılır o hayvanın sahibi tanımlanır hatta o hayvan sahibinin onu besleyip besleyemeceğine bakılır. Bana kalırsa hayvan sahibinin hayvana bakma koşullarının uygun olup olmadığına veteriner hekimler karar vermelidir.

Yapabileceğiniz kadar çocuk değil bakabileceğiniz kadar çocuk sahibi olun diye bir laf vardı. Bu mantık hayvan sahiplerinde de olmalıdır. Sokak hayvanlarının kaynağı bilinçsizce sahiplenen yurttaşlarımızdır.

Son olarak hayvanseverlere iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

Herkes hayvanını sevsin. Hayvanseverlik önemli. Ama hayvan besliyorsanız bir veteriner hekim ile bağlantılı olacaksınız. Veteriner hekimin dediklerini yapacaksınız, hem kendi sağlığınızı hem de hayvanınızın sağlığını koruyacaksınız. Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin, sahiplendiğiniz hayvanı da sokağa bırakmayın. Hayvan sevmek ciddi bir iştir. Tıpkı; çocuk gibidir. Çocuğunuza nasıl bakıyorsanız, ona da öyle bakmalısınız.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER