Başkan Dardağan: Türkiye genelinde ciddi başarı elde ettik

Başkan Dardağan: Türkiye genelinde ciddi başarı elde ettik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, gazetemizin muhabirlerinden Gülseren Kara'ya konuştu. Seçim öncesi ve seçim sonrası görüşlerini gazetemize anlatan Dardağan, "Bu seçimde Türkiye'nin birçok yerinde ciddi anlamda başarı elde ettik. Seyhan’da uygulamaya koyduğumuz sokak örgütlenme modelini Türkiye geneline uyarlayarak tüm anadolunun kılcal damarlarına kadar girip sonunda iktidar olmayı hedefliyoruz. Bunun için de partinin neferleri olarak var gücümüzle hep birlikte çalışacağız" diyerek seçim çalışmalarına da başladıklarının altını çizdi. 

İşte CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Ahmet Dardağan kimdir?
1976 Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Vergi Mevzuatları Bölümü’nde okudum. Mesleki yeterlilik stajını bitirdikten sonra mali müşavir oldum. 2002’den bu yana mali müşavirlik yapıyorum. Aynı zamanda birçok firmaya da danışmanlık yapmaktayım. Çukurova İlçe delegeliğinden başlayarak siyasetin içerisinde yer aldım ve 8-9 yıldır aktif bir şekilde siyasetle uğraşıyorum. Çukurova İlçe Yönetim Kurulu’nda STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunup sonrasında İl delegesi oldum. Ayhan Barut'un İl Başkanı olduğu dönemde Bilişim Başkanı seçildim. İl Başkan Vekilliği ve İl Yöneticiliği görevlerinde de bulundum. İlçe başkanımızın istifa etmesiyle de şu anda CHP Seyhan İlçe Başkanlığı görevini yapmaktayım. 
Eski il başkanı Av. Emrah Kozay’ın istifa etmesiyle siz de başkanlık yarışına girdiniz ve az bir farkla kaybettiniz. Bu süreci bize anlatabilir misiniz?
Bu konu geçmişte kalan bir konu aslında. Ama evet öyle bir yarışa girdim ve Emrah Bey’le aramızda tatlı bir rekabet yani yarış olmuştu. Bu durum ne partimizi ne de kişisel olarak bizleri etkilemedi. Şu anda da birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz. 
Seyhan Belediyesi'ni yeniden CHP kazandı. Sizce bu, tek başına Akif Kemal Akay’ın başarısı mıdır, yoksa bunu, partinin başarısı olarak nitelendirip İlçe Başkanlığı'nın da başarısıdır diyebilir miyiz? 
Buna sadece kişinin başarısı, partinin başarısı ya da örgütün başarısı diyemeyiz. Bu genel konjonktürde hepimizin başarısıdır. Zaten bizim yola çıkış amacımız Türkiye'nin birleştirici gücü olmaktı. Seyhan'ı kazanacağımıza yüzde yüz emindik. Çünkü Sayın Zeydan Bey'in burada ciddi çalışmaları oldu. Halkın güvenini ve sevgisini kazanmıştı. Akif Bey'in de bunu devam ettireceğinden yana şüphemiz yoktu. Halk Akif Bey'e ve partimize yeniden güvendi ve tam tahmin ettiğimiz gibi de Seyhan'da küçümsenemeyecek bir zafer elde ettik. 
Büyükşehir'i de CHP'nin kazanmasıyla birlikte yeni bir dönem başladı. Büyükşehir'i de almanızdan yola çıkarak Seyhan'da ne gibi çalışmalar olacak?
Seyhan demek Adana demektir. Çünkü Seyhan hem nüfus olarak hem de yapı olarak Adana'nın büyük bir kısmını oluşturuyor. Burada yarım kalan projeler vardı. Yarım kalan projeler tamamlanacak öncelikle. Akif Bey, CHP'nin içinden gelen bilge ve tecrübeli bir siyaset adamıdır. Bu sebeple bilgeliğini ve tecrübelerini kullanarak ciddi projelere imza atacaktır. Büyükşehir'i almamız bize büyük avantaj sağladı. Sayın Başkan Karalar'dan gelecek destek ve fikirlerle beraber Seyhan'ın daha yaşanılır bir yer olmasını sağlayacağız. 
Bunun akabinde duruma daha geniş bir perspektiften bakarak, Büyükşehir ve Seyhan'ın yanı sıra Çukurova, Ceyhan ve İmamoğlunu da açık ara farkla CHP aldı. Bu doğrultuda parti olarak, bu başarının hakkını vermek ve halkın beklentisini karşılamak adına önümüzdeki dönemlerde nasıl bir yol izleyeceksiniz? 
Bu seçimde büyük bir başarı elde ettik. Yüreğir ve Tufanbeyli ilçelerini de resmi verilere göre az bir farkla kaybettik. Bugünkü siyasi ortam ve seçmenin yaklaşımı bize, buralarda da CHP’nin büyük bir teveccüh gördüğünü ortaya koydu aslında. Ve elbette ki bu, ittifak yaptığımız İYİ Parti'nin de başarısıydı. Öncelikle kazandığımız yerleri elimizde tutmaya çalışarak, kaybettiğimiz yerleri de kazanmayı şimdiden hedeflerimiz arasında koymuş durumdayız. Belediye Başkan adaylarımızın projeleri belli olup bunları hayata geçirdiğimiz zaman, bu projelerin seçimi kazanmak için boş vaatler olmadığını halkımıza göstereceğiz ve halkın da güvenini boşa çıkarmayacağız. Belediyelerimizin 'Sosyal Demokrat' görüş ile halkı kucaklayıcı bir anlayışla yönetilmesi hepimizi mutlu edecektir. 
Önümüzdeki yerel seçimler için çalışmalarınız başladı mı?
Kendi ekiplerimiz ile toplanarak, kendimizi yerelden önce genele hazırlamak adına konuşmalar ve planlamalar yaptık. Bu yerel yönetimde toparlandığımıza inanıyoruz. Bu heyecan ve umutla iktidar hazırlığına başlayıp parti içi aldığımız bir kararla örgütlenme biçimimizi genişletmeye başladık. İlçe Başkanlığına bağlı olarak; mahalle, okul, sokak sorumlusu yaratarak hücresel bir büyümeyi, her an her yerde seçime hazır olduğumuzu, iktidar olmayı arzuladığımızı ve herkese umut kapısı olacağımızı halkımıza göstermeye başlayacağız. Kapı kapı tüm insanlarımıza ulaşıp halk odaklı projelerimizle ‘birlikte başaracağımızı’ her kesime anlatmak istiyoruz.
31 Mart seçimlerinde partinizi Türkiye bağlamında nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gerçekten büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Aslında bir beka sorunu olmadığını, ülkenin yanlış yönetildiğini, iktidarın yanlış bir rota izlediğini görmüş oldu halkımız. 
Büyükşehirler olan Ankara, İzmir, Adana gibi yerleri CHP aldı. Bu durum ilgili şehirlere önceki dönemlere göre ne kazandırır ve ne kaybettirir?
Öncelikle biz bu duruma 'sosyal bir bahar' geldi diyoruz. 'Şeffaf belediyecilik' ile yönetilecek bu şehirler ve aldığımız diğer şehirler bu anlayış ile huzur içerisinde de yönetilmiş olacak. İnsanımızın zaten bu şeffaf belediyeciliğe gereksinimi vardı. Her adayımızın bir projesi vardı ve kazanan bütün başkanlarımız bu projeleri gerçekleştirdiği zaman; halkla omuz omuza vererek ‘bir şehir sosyal demokrat ilkeler ışığında nasıl yönetilir’ herkes görecek. 
Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz?
Sosyal ve ekonomik eşitliğin daha genele yayıldığı bir Türkiye hayal ediyorum. İnsanların daha mutlu ve özgür olduğu bir ülke istiyoruz. İkitidara geldiğimizde de dayanışma ve uzlaşma kültürümüzü arttırıp aydınlanmaya dayalı, çoğulcu demokrasiyi temsil eden, parlamenter sistemi yeniden tesis edeceğimize inanıyorum. Eğitimden sağlığa her şeyi daha iyi bir seviyeye çıkaracağımıza inanıyorum. En önemlisi umudu, güveni sağlayacağız bu ülkede. 
Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Cumhuriyet Halk Partisi olarak ötekileştirmeye karşıyız. Sistemde, liyakatsızlıktan doğan sorunlarla mücadele etmek için bu yarış ve rekabetin içerisindeyiz. İnsanlar umutsuz yaşayamaz. Bizler de onlar için bir umuduz. Hep birlikte yönetebileceğimiz, çoğulcu demokrasiden yanayız. Hedefimiz iktidar olmak. Bunun için de partinin neferleri olarak var gücümüzle, hep birlikte halk için çalışacağız. Seyhan’da uygulamaya koyduğumuz sokak örgütlenme modelini Türkiye geneline uyarlayarak tüm anadolunun kılcal damarlarına kadar girip sonunda iktidar olmayı hedefliyoruz. 23 Haziran’daki İstanbul zaferimiz Türkiye’deki CHP iktidarının ilk kilometre taşı olacaktır. Emin olun bundan sonra HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER