Cem Küçükekmekçi: Şehrimiz can çekişiyor

Cem Küçükekmekçi: Şehrimiz can çekişiyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’ne Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Cem Küçükekmekçi, Gazette’ye konuştu. Mesleğin sıkıntılarından söz eden Küçükekmekçi, "Ekonomik sıkıntılar herkes kadar bizleri de etkiledi. Bu sebeple mezun olan mühendislere yardımcı olamıyoruz" diyerek yeni seçilen Belediye Başkanı Zeydan Karalar'dan beklentilerinin çok fazla olduğunu dile getirdi. Muhabirimiz Gülseren Kara’ya konuşan Küçükekmekçi, "Umarım bu imar affına bir an önce son verirler çünkü şehirimiz ciddi anlamda can çekişiyor. Yasaların parayla satın alınabilir olmaması gerekiyor. İmar planları bu şehrin yasalarıdır" dedi.


İşte Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Cem Küçükekmekçi ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportaj;


Sayın Küçükekmekçi öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Cem Küçükekmekçi. 1997'den bu yana serbest çalışıyorum.


Belediyelerle iş birliğiniz var mıdır? Ya da çakıştığınız noktalar var mıdır?


Tabii ki belediyeler bizim sektör için olmazsa olmaz kurumlardan bir tanesidir. Beraber yürüttüğümüz projelerimiz oldu lakin yakın zamanlarda ortak bir proje geliştirme fırsatımız olmadı. Ama yeni dönemde bunun temellerini atacağız diye umuyorum. Genelde odalardan çıkan görüşleri siyasi değerlendiriyorlar ama biz şehrimizin yararına olacak çalışmalar yürütüyoruz ve dediğim gibi; bu dönemde yeni projelerle çalışacağımızı umuyorum ve böyle bir beklentimiz de var açıkçası.


Peki, bu yeni dönemde planladığınız projeleriniz var mıdır?


Nesin Vakfı'nın Matematik Köyü var. Aynı proje burada da uygulanacak. Hüseyin Sözlü ile irtibata girip elimizden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğumu söyledik. Lakin bazı durumlardan dolayı henüz gerçekleşemedi. Ama Zeydan Karalar'ın bu projeyi ele alıp devam ettireceğini umuyoruz. Çünkü Sayın Karalar eski TMMOB'lu olup bu kültürü iyi tanıdığı için bizlere de söz hakkı tanıyacaktır diye düşünüyorum.


Biraz da faaliyet alanlarınızdan bahsedelim. Harita ve Kadastro Mühendisleri ne yapar?


Harita ve Kadastro Mühendisliği çok eski bir meslek olup faaliyet alanı da çok geniştir. Şöyle söyleyeyim, ameliyatlardaki gözlemlerden tutun uzaydaki uydu çalışmaların kadar çok geniş bir yelpazemiz var. Ama uygulamaya bakarsak daha çok şehircilik alanında ve ve diğer mühendislik alanında yerimiz var. Ulaşım sistemlerinden sulama sistemlerine kadar hemen hemen her alanda bizim yerimiz var ve en önde gelen disiplinlerden bir tanesiyiz diyebilirim. Araziye ilk biz gireriz ve en son biz çıkarız.


Türkiye'yi sonra da Adana'yı baz alacak olursak oda olarak gördüğünüz en önemli sıkıntı sizce nedir?


Öncelikle özel bir durumumuza değinmek isterim. Bizim meslek disipilini olarak şuanki en önemli problemlerden bir tanesi, üniversitelerde bölüm sayısının çok arttırılmış olması. Bu artan bölümlerle birlikte üniversiteler çok fazla mühendis mezun vermeye başladı. Bununla birlikte istihdam sorunu da doğru orantıda artış gösterdi. Üniversitelerinde eğitim düzeyi oratada olup uygulama alanlarının da olmaması mezun olan mühendisler için dezavantaj oluşturuyor. Ayrıca son 1 yılda yaşanan ekonomik sıkntılar bizleri de etkiledi. Bu hem Türkiye bazında hem de Adana bazında meslektaşlarımızı haliyle etkiledi. İş yapamaz duruma gelen birçok firmalar da oldu. Şehircilik anlamına gelince de maalesef bizlere itibar edilmiyor ve bzilerin fikrileri de sorulmuyor. Türkiye genelinde de yerelde de durum böyle ama bunu aşacağımızı düşünüyorum.


Mezun olan öğrencilerle etkileşim halinde misiniz?


Tabii ki etkileşim halindeyiz. Genellikle iş istemek için bizlerle iletişi haline geçiyorlar. Lakin ülkenin durumu ortada olup yeni mezunlar için pek bir şey yapamıyoruz ki zaten mevcut şantiyeler ve firmalar bile kapatıyorlar. Bu yüzden elimizden bir şey gelmiyor.


Bu doğrultuda önerileriniz var mı?


Niteliksiz fakültelerin çok acil olarak kapatılması benim kişisel görüşüm. Ama tam tersi bu fakülteler günbegün artış gösteriyor hatta Ceyhan'a bizim 4 yıllık fakültemiz açılacak. Bu çocuklar sadece iki artı ikinin dört ettiğini öğrenip mezun olmamalı oradan, mühendislik böyle basit bir meslek değildir. Bunun yanı sıra Türkiye'de çok gereksiz projeler de var. Bunlar yerine daha verimli projeler yapılsa işsizlik de zaman içerisinde azalır. Mesela İmamoğlu ovasında senede 3 mahsül alınan yerde sulama yapılıyor ama hala sulama projeleri eksik. Burayı tamamlamak yerine biz gidip 2000 rakımı olan yaylalarda gölet yapmaya kalkıyoruz. Bu da gereksiz oluyor. Sıralama çok öenemli. Öncelikle yarın kalan yerleri bitirmek gerekiyor. 


Yeni seçilen başkanımız Zeydan Karalar'dan beklentileriniz nelerdir?


Meslek disiplinlerine çok saygılı bir insan olduğundan mütevellit kendisinden beklentilerimiz çok fazla ve bunları karşılayacağını da düşünüyorum. Odalardan da çok farklı biçimde yararlanacağını ümit ediyorum. Kendisi de az önce dediğim gibi TMMOB kökenli olduğu için karşılıklı etkileşimde olacağımızı düşünüyorum.


Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?


Türkiye'nin gündemi ne ise bizim de gündemimiz o aslında. Vurgulamak istediğim bir konu var; yapılan yatırımları hükemetin denetlemesini öneriyorum. Ve umarım mahalli idarelere merkezden çok fazla müdahale gelmez ve vatandaşa sunulan vaadler yerine getirilir. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapmak istediği projeler belediyelere sorulmadan yapılıyor genelde. Bunun en büyük örneği de yapılan TOKİ'ler. Beledyelerin hiçbir görüşü alınmaksızın binalar dikiliyor. Bunun bir an önce önüne geçilip belediyelerin de özelikle yer seçimi konusunda görüşleri alınmalı. Hükümetin imar barışı olarak nitelendirdiği ama bizlerin imar barışı dediği konuya değinmek istiyorum. Umarım bu imar affına bir an önce son verirler çünkü şehirimiz ciddi anlamda can çekişiyor. Yasaların parayla satın alınabilir olmaması gerekiyor. İmar planları bu şehrin yasalarıdır. Umarım yakın zamanda bunun da önüne geçilir.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER