‘Demedi demeyinİZ’ umut dağıtıyor

‘Demedi demeyinİZ’ umut dağıtıyor

Kahramanmaraş’ta sınıf öğretmenliği yapan ve 15 Eylül’de raflardaki yerini alan “Demedi DemeyenİZ” deneme kitabının yazarı Merziye Daloğlu, Gazette’ye konuştu. Kitapta herkesten bir parça olduğunu dile getiren Daloğlu, “Yaşam, hayatın kendisi, insanların kendi kırgınlıkları, üzüntüleri, yaşadıkları ve sonuçları, hayatta neler olabilir, neler olmayabilir bunlarla ilgili kısa yazılar var. Herkes kendisinden bir şeyler buluyor. Bana biraz umut taciri diyorlar. Bu kitap biraz da umut dağıtıyor. Hayatın devam ettiğini anlatan bir kitap” dedi.İşte muhabirimiz Cemre Bayrak’ın Daloğlu ile gerçekleştirdiği o keyifli röportaj;


Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Merziye Daloğlu. Adana doğumluyum, 27 yıldır Kahramanmaraş’ta yaşıyorum. Kahramanmaraş İsmail Kurtul İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapıyorum.


Yeni çıkan “Demedi DemeyinİZ” adlı kitabınız hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Kitabımızın türü deneme. Demedi DemeyinİZ benim ilk kitabım. Daha önceleri yazdığım yazılardan, yıllardır biriktirdiğim yazılardan oluşan bir kitap. Ne var içinde? Yaşam, hayatın kendisi, insanların kendi kırgınlıkları, üzüntüleri, yaşadıkları ve sonuçları, hayatta neler olabilir, neler olmayabilir bunlarla ilgili kısa yazılar var. Herkes kendisinden bir şeyler buluyor. Bana biraz umut taciri diyorlar. Bu kitap biraz da umut dağıtıyor. Hayatın devam etttiğini anlatan bir kitap. Acılarınıza rağmen, kalp kırıklığınıza rağmen mücadele vermeniz gereken bir hayat. Oturduğunuz yerde size bütün güzelliklerin gelmeyeceğini, sizin bazı şeyleri elde etmek için yapmanız gereken şeyler olduğunu anlatan bir kitap. Kitabım için şunu diyebilirim gençler için iyi bir rehber, ileri yaşlardakiler için de geriye bakmadan ileriye bakarak nasıl daha başarılıve sağlam yürüyebileceklerini gösteren bir kitap.


Kitabınız ne zaman çıktı, okuyucunun geri dönüşleri nasıl oldu?

Kitabımız 15 Eylül’de çıktı. Bu kısa süre zarfında da çok fazla talep oldu. Hatta yurtdışından bile, “Kitabınız nereden bulabiliriz?” diye soran oldu. Kitabın satışları çok iyi gitti ve çok güzel geri bildirimler alıyorum bu da beni çok keyiflendiriyor. İnsanlar tamamen kendini buluyor kitabın içinde. Bu sayfa beni anlatıyor, burada benden bahsediliyor, sanki bunu ben yazdım gibi geri bildirimler geliyor bu da beni mutlu ediyor açıkçası. Böyle olunca bana gelen mesajlardan kitabın beğenildiğini görüyorum. Bir okuyucum, “Çok güzel bir gönül rehberi olmuş” dedi. Kırklı yaşlarda bir okuyucum,  “Keşke yirmi yıl önce okusaydım” diye yazmış. Ben de ona, “Yirmi yıl önce okusaydınız bu etkiyi yaratmayacaktı sizde.  Şuanda ki yaşanmışlıklarınız yaşanmamış, henüs çok gençsiniz sizde bu etkiyi yaratmayacaktı. Şuanda okuduğunuzda bundan sonrası için belki size bir yol göstermiş olabilir belki de bu yüzden hoşunuza gitti” dedim. Genç kızlardan da çok mesaj alıyorum. Onlar da şöyle görüyor; evet bunu okuduk ve ileride bir şeyler olduğunda nasıl davranmamız gerektiğini öğrendik ve bizi biraz daha yumuşattı. Çok fazla yaş aralığı da bırakmak istemiyorum şu yaştakiler okuyabilir, bu yaştakiler okumasın diyemem.

Deneme türü dışında kitap yazmayı planlıyor musunuz?

Evet, planlıyorum. Bu deneme kitabının dışında anılar kitabımız olacak büyük ihtimalle ama tabi benim en büyük hayalim roman yazmak. Roman yazmak için bir altyapım yok, bir taslağım yok. Roman yazmak için uzun bir süre lazım. Tabi başka kitap istiyorum. Bunun da roman olmasını istiyorum ama henüz değil, onun biraz daha vakti var. Ben biyografileri çok seviyorum.  Yazacağım roman benim biyografim de olabilir, hayatımda beni çok etkileyen herhangi birisinin de biyografisi olabilir. Ben biyografik bir roman yazmak istiyorum açıkcası.


Kitapta sizi en çok etkileyen yer neresiydi?

Kırk yaş öncesine özür mektubum var bir de elli yaş yazım. Kırk yaş öncesine mektubum yazısı hem benim hem de kitabımın doğuşunu anlatan bir yazı.


Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Hem okuyucularıma hem de genel olarak bir şey söylemek istiyorum; kitap okuyun. Mesleki deformasyon galiba bendeki ama okumanın önemine değinmek istiyorum. Özellikle gençlerde okuma zevki görmüyorum ama kitap okumanın tadına vardıklarında vazgeçemeyeceklerdir. Tabletlerden kitap indirip okuyabiliyoruz ama bu beni cezbetmiyor. Bin tane kitap ayracım var ama ben kitabın ucunu kıvıracağım, mutlaka bir iz bırakacağım. Kitabımın adı da oradan geliyor. Benim kitabımdan umduğum ve isteğim bu insanların hayatında küçük de olsa iz bıraksın. Son olarak da şunu söylüyorum lütfen herkes kitap okusun, okumak için zaman ayırsın.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER