Festivale Övgü ve Eleştiri Bir Arada

Festivale Övgü ve Eleştiri Bir Arada

Bu yıl 7.si düzenlenen Portakal Çiçeği Festivali'ni geri bırakırken Gazette Gazete'si olarak esnafa ve vatandaşa festival hakkındaki düşüncelerini sorduk. Muhabirimiz Gülseren Kara'ya konuşan vatandaş, festivali  bir yandan da eleştirirken bir yandan da böylesi devasa bir festivale ev sahipliği yaptıklarından dolayı şanslı olduklarını ifade etti.


GÜZEL GEÇTİ AMA...

Adana'da böylesi devasa bir festivalin olmasının sosyal ve ekonomik açıdan olumlu izler bıraktığını söyleyen Ahmet Açıkgöz, Türkiye'de bu denli renkli bir festivalin olmadığını ve bu anlamda Adanalılar olarak oldukça şanslı olduklarını dile getirdi. Festival hakkında eleştiri de yapan Açıkgöz, "Bu festival senelerdir aynı yerlerde yapılıyor. Gazipaşa ve Ziyapaşa'yı kapsayan bir alan ile sınırlandırılmış. Ki zaten bu sene inanılmaz sayıda stantlar kuruldu ve herkes aynı ürünleri satmaya çalıştı. Bu stantların çoğalması ile beraber festival alanı belki biraz daha genişledi lakin bu geniş alana yayılma, gelen ziyaretçiler için yeterli olmadı. Stantlar birbirine çok yakındı ve kaldırımlar işgal edilmişti" diyerek insanların bir balık istifi şeklinde birbirlerini iterek ilerlemeye çalıştıklarını ifade etti. Gereksiz yere kurulan stantların sonucu olarak da festivalin son gününde kalabalığı yaramayan kortejin yerinde kaldığını ve festivali  festival yapan şeyin gerçekleştirilemediğini ileri sürdü. Açıkgöz, festival alanının dar olması eleştirisine bir vatandaş ve esnaf olarak çözüm önerisinde bulunarak şöyle konuştu, "Festival alanı buralar değil öncelikle bunu belirtmek isterim. Burası merkezi ve canlı yerler olabilir lakin her geçen yıl bu festivalin kalabalıklaştığı aşikar olup bu alanı daha geniş olan Adnan Menderes gibi kalabalığı kaldırabilecek, kapasitesi büyük yerlere taşınabilir. Ayrıca trafik sorunu en büyük sorunlarda biriydi. Her yer tıka basa dolu olup sadece festival için dışarıya çıkan olmadı. Acil durumlar için de dışarıya çıkan oldu. 5 dakikalık mesafeler trafik yüzünden 1 saate uzadı. Bu organizasyonu yaparken herkesi ve her şeyi göz önünde bulundurmak gerekiyor." Esnaf olarak festivalin işleri olumlu yönde etkilmediğine de dikkat çeken Açıkgöz, ziyaretçilerin alış veriş için değil eğlenmek için geldiklerini ifade ederek esnafların fiyatları yükselterek fırsatçılık yaptıklarını ve bunun etik olmadığını belirtti. Her şeye rağmen böyle bir festivale ev sahipliği yapmanın güzel olduğunu fakat gelecek senelerde festivalin daha da modifiye edilmesi gerektiğina vurgu yaptı. Kocaman afişlerde reklam yapılacağına festival programının asılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

"EKSİKLER SEÇİM SONRASINDAN KAYNAKLI"

Belediye Başkanı'nın değişmesiyle alakalı sorunlar ve eksiklikler olduğunu söyleyen Hülya Yağdeniz, "Festival 1 hafta sonra yapılsaydı belki bu kadar sorunlar olmayacaktı. Festivalin renkli ve eğlenceli geçmesinin yanı sıra daha planlı ve programlı yapılabilirdi. Bir de adres ile alakalı bir eksiklik vardı. Örneğin her sokak başına adres bildiren levhalar konulabilirdi. Ayrıca eğlenmek demek yiyip içip çöpleri sağa sola atmak demek değildir. Renkli renkli çöp konteynırları konularak temizlik sorununun biraz olsun önüne geçilebilirdi. Genel olarak festival güzeldi ve umuyorum ki eksiklikler seneye giderilmiş olur çünkü her geçen sene bu festival daha da kalablıklaşıyor ve daha da tanınmış oluyor" diye konuşarak seneye daha az davul sesi duymak istediklerini ifade etti.

"FESTİVAL BİRKAÇ KEZ DAHA YAPILABİLİR"

Adana'da turist sayısının pek olmadığını fakat bu festival sayesinde yerli ve hatta yabancı turistlerin akın ettiğine dikkat çeken bir butik sahibi, bu durumun esnafı olumlu etkilediğine işaret etti. Bu olumlu etkinin sadece maddiyat ile sınırlı olmadığına değinen butik sahibi, festivalin reklam açısından olumlu izler bıraktığını dile getirdi. Butik sahibinin ortağı olan Aynur Gürsoy, bu sene ilk defa festivale katıldığını söyleyerek senede 1 kez değil birkaç kez de olabileceğini, Adana'nın bunu kaldırabilecek potansiyelde bir şehir olduğu vurgusunu yaptı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER