"Kedi ve köpek satmaya karşıyız"

"Kedi ve köpek satmaya karşıyız"

Eda Emir ve Özer Altınöz'ün ortaklığında kurulan Lotus Akvaryum ve Evcil Hayvan Ürünleri, Toros Mahallesi’nde hizmete açıldı. Gazette muhabirlerinden Mine Akın’a konuşan Eda Hanım ve Özer Bey, "Kedi ve köpek satmaya kesinlikle karşıyız. Herkesin sahiplenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz fiyatlarımızı da tüm hayvanseverlerin yararlanması için en minimum fiyatta tutmaya çalışıyoruz" diyerek hayvansever müşterilere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirttiler. 

İşte Lotus Akvaryum ve Evcil Hayvan Ürünleri sahipleri Eda Emir ve Özer Altınöz’le gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz Özer Bey?
Ben Özer Altınöz. 1980 Adana doğumluyum ve İşletme Bölümü mezunuyum. Önceden üretimhanede çalışıyordum. 1 yıl kadar bir pet shop'ta çalıştım sonrasında da bir pet shop açma kararı aldım. 
Sizi de biraz tanıyabilir miyiz Eda Hanım?
Ben Eda Emir, 1986 doğumluyum. Daha önce bu sektörde çalışmamıştım. Bu benim için bir ilk olduğundan dolayı olabildiğine heyecanlıyım açıkçası. Henüz çok yeniyiz ama güzel işler çıkaracağımızı düşünüyorum.
Burayı açmaya nasıl karar verdiniz?
Evde baktığımız hayvanlarımız var. İçimizde hep bir hayvan sevgisi vardı zaten. Çevremizdekiler de bu sevgiden etkilendi ve hayvan sahiplenmeye karar verdiler. Biz de bu vesileyle bir pet shop açmaya karar verdik.
Burada daha çok hangi hayvanlar mevcut ve Lotus Akvaryum ve Evcil Hayvan Ürünleri’nin fiyat aralığı nedir?
Genellikle balık, tavşan ve kuşlar var. Kedi ve köpek satmaya kesinlikle karşıyız. Herkesin sahiplenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizde kedi ve köpeğe dair sadece onların mamaları, kıyafetleri ve onların aksesuarları mevcut. Fiyat olarak birçok yere göre daha uygun olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü müşterilerimizin birçoğunu gerçek hayvanseverler oluşturuyor. Özellikle hayvansever müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. 
Hayvan haklarını savunan dernekler var. Bu derneklerle istişare edip bu derneklere yardım etmeyi düşünüyor musunuz Eda Hanım?
Elbetteki düşünürüz. Hepimiz hayvanseveriz sonuçta. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Telefon numaramızdan bize ulaşabilirler ya da bizi tanıyan hayvansever dostlarımız var. Onların aracalığıyla da bizimle iletişime geçebilirler. 
Pet shoplar denetleniyor mu? Daha önce denetlendiniz mi?
Biz daha yeni açıldığımız için henüz böyle bir durumla karşılaşmadık. Zaten Tarım İl Müdürlüğü'nden, hayvan satabilmek adına bir belge alınıyor. Bizde de o belge mevcut şuanda. Yani denetleme elbetteki güzel, bizim açımızdan bir sıkıntı yok. Tüm prosedürlere uygun bir şekilde hareket ediyoruz.
Hayvanları Koruma Yasası'ndaki pet shop maddeleri sizce yeterli midir Özer Bey?
Bence yeterli değil. Çünkü hala hayvanlarımıza çok cani bir şekilde davranan insanlar var. Kesinlikle ciddi cezalar olmalı. Bizler bir can taşıyorsak onların da taşıdığını bilmeliyiz. Genel olarak denetimlerin arttırılması gerekmektedir. Çünkü kaçak hayvanlarla birlikte insanlara bulaşabilen virüsler, hastalıklar var.
Hayvanseverlere iletmek istediğiniz ortak mesajlarınız nelerdir?
Sokak hayvanlarını besleyen insanlar arttı. Eskisine nazaran insanlar bilinçlendi bence. Evlerine alamayanlar, sokaklarda onların ihtiyaçlarını üstleniyorlar. Bunda derneklerin de büyük etkisi var. Umuyorum ki bu bilinçlenme daha da artacaktır. Biz fiyatlarımızı en minimum fiyatta tutmaya çalışıyoruz tüm hayvanseverlerin yararlanması için. İletişim halinde olduğum kişiler de var sadece gelecek olan mamaları bekliyoruz. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER