Ozan Gülaçtı: Adanalı’nın sesiyiz

Ozan Gülaçtı: Adanalı’nın sesiyiz

‘İnci Gül’le Gazette Manşeti’ programının konuğu olan Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Yüreğir Meclis Üyesi Ozan Gülaçtı, “Halkımızın yararına yapılacak her projeye her uygulamaya destek vermek, onaylamak ve sunmak için buradayız. Bizler Adanalı'nın sesiyiz” diyerek siyasi görüş ayırmaksızın Adanalı vatandaş için çalıştıklarına vurgu yaptı. 
Gülaçtı, suya yapılan indirimden, kapatılan Gençlik Merkezleri’ne kadar merak edilen tüm soruları yanıtladı. İşte o program;

İnci Gül'le Gazette Manşeti'nin konuğu Ozan Gülaçtı idi

http://gazette.com.tr/mobil/


Şu zamana kadarki belediyenin icraatını nasıl değerlendiriyorsunuz ve Adana bu dönemde sizce tatmin edici bir gelişme gösterebilecek mi?

Halkımız CHP’li bir başkandan yana bir seçim yaptı ve Sayın Zeydan Karalar başkan olarak seçildi. Meclis üyelerinin çoğunluğu ise Cumhur İttifakı olarak seçildi. Ancak söz konusu Adana olunca siyasi görüş ve hesapları bir kenara bırakıp hizmet etmek adına söz vermiş kişileriz. Her konuda hemfikir olabiliriz bu gayet normaldir. Ama meclisi izleyenler göreceklerdir, hizmet adına yapılacak her şey çoğunluğun oyu ile kabul ediliyor. Sayın Karalar çok usta bir siyasetçi aslında. Borçlanmaların nasıl ve ne kadar borçlanma olduğunu bilen birisidir. Borçlanmadan yakınarak başladı bu göreve lakin bu doğru bir politika değil. Vatandaşımız da daha ilk günden karalar bağladı. Mecliste de söylediğim gibi bu borç yeni değil. Önemli olan bu borçları iyi yönetmek ve tasarrufa doğru yerlerden başlamaktır. Ki zaten belediyelerin yüzde 80’i devlet geliridir. Bu geliri iyi idare etmek başkana düşer. Metro borçları gündeme geliyor sürekli. Bu zaten Adanalı'nın sırtındaki bir kamburdur. İkinci etabın yapılması şuan için söz konusu değildir. Ama yapıldığı takdirde Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğini alacağımızdan yana hiç kuşkumuz yoktur. 

Su indirimini nasıl değerlendiyorsunuz Sayın Gülaçtı? 
          
Sayın Karalar’ın bir indirim sözü vardı bilindiği üzere. Bazı yerlerde yüzde 30 indirim yapılacağını söylerken bazı yerlerde de kademeli olacağını söylemişti. ASKİ bu yüzde 30’luk indirimi gerçekleştiremeyecek durumda olabilir. O zaman yapamayacağınız işin sözünü vermeyeceksiniz. Mayıs ayında yapılan ASKİ genel kurulunda suya indirim teklifi komisyona geldi. Başkanın sözü yerde kalmasın diye indirimi plan bütçe komisyonundan geçirdik. Ancak sayın başkan komisyon kararını gündeme almadığı için bu uygulanamadı. Bu ayki meclis toplantısında indirim konusu gündeme geldi ve yüzde 20 olarak sunduğumuz teklif oy birliği ile kabul edildi. Eylül ayına yetişir mi bilmiyorum ama ekim ayında halkımız inşallah indirimden faydalanabilecekler. 
 
Gençlik merkezleri kapatıldı mı? Yoksa tasarruf tedbirleri çerçevesinde bir süreliğine faaliyetleri mi durduruldu?

Gençlik merkezleri konusu bir süredir gündemi meşgul eden konulardan bir tanesi. Sayın karalar bu merkezlerin maliyetlerinden bahsetti. Burada 10 binin üzerine çocuğumuz eğitim görüyordu. Bu çocuklarımız, maalesef maddi durumları yetersiz ama eğitime aç, pırıl pırıl çocuklarımızdı. Buranın maliyetinin yıllık 30 milyon lira olduğuna dair açıklama yapıldı. Eğitimden mahrum bırakılan evlatlarımızın yanı sıra bir de işsiz bırakılan öğretmenlerimiz oldu. Altını çizerek söylüyorum ki, eğitimde tasarruf olmaz. Orada bir öğrencinin eğitim alıp başarıya ulaşması ülkemizin geleceğini değiştirebilir. Uzaktan eğitim verilecek dendi lakin bu çocuklarımız uzaktan eğitim alacak çocuklar değildir. Gerekli bilgisayarı, interneti temin edebilecek çocuklar değiller. Sayın başkanın bir an önce bu karardan dönmesini istiyor ve bekliyoruz. Sahte diplomalı öğretmen açıklamasına de değinecek olursak. Bu 3 yıl öncenin bir meselesi ve savcılıkta olan bir meseledir. Eğer kanıt varsa bu kamuoyu ile paylaşılır. Eğer kanıt olmadan ‘var’ gibi lanse edilirse her bir öğretmeni zan altında bırakırsınız. 

30 Ağustos törenlerinde vekalet ile ilgili bir sorun yaşanmıştı. Bunun iç yüzü nedir?

30 Ağustos tarihinde Başkan Karalar çelenk koyma törenine yetişemedi  ve çelenk zabıta arkadaşlarımızın elinde kaldı. Genel sekreter yardımcısı çelenk koymayı teklif etti lakin bu mümkün değildir. Bir seçilmişi ancak bir seçilmiş teslim edebilir. Yani Büyükşehir Belediyesi'ni başkan yoksa ancak bir meclis üyesi temsil edebilirdi.  Bu meclis üyesine de resmi bir yetki verilmiş olması gerekirdi. Başkan karalar yetişemeyince ‘vekaleti birine verdik’ gibi bir açıklama geldi basın bürosundan. Lakin hala kime verildiği bilinmiyor. Hatta öyle bir vekalette yokmuş duyduğumuz kadarıyla. 

Kasada para yok deniliyor ancak farklı yerlere ödeme yapılmasına rağmen belediye işçilerinin maaşı ödenemiyor. Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

İşçi maaşları için borçlanma isteği kamuoyunu yanıltmaktan başka bir şey değildi. 169 milyon lira borçlanma teklif edildi. Yaklaşık 30 milyon liralık kısmı işçi maaşları içindi. Kalan kısım da cari ödemeler içindi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ASKİ dahil aylık geliri 150 milyon liradır. Bu gelen paraların öncelikleri neler de işçi maaşları için borçlanma talep ediliyor? Bunu da sormadan edemiyor insan. Bu hiç samimi değil. Burada ne için isteniyorsa onun için söylenmesi gerekiyor. Yönetim isterse her ay düzenli olarak işçi maaşlarını ödeyebilir.
İşçilerden bahsetmişken bir de bankamatikçi diye tabir edilen ve çıkarılan işçiler söz konusu oldu buna da değinir misiniz Sayın Gülaçtı? 
Bu bir kılıf uydurmadan başka bir şey değildi. Bankamatikçi diye yaftaladıkları kişilerin bir çoğunun ASKİ’de alın teri döken, kanalizasyonlarda çalışan kişiler olduklarını gördük. Hata yaptık denildi lakin 2400 kişi çıkarılmış. Yani bu işçiler zan altında bırakıldı. Bir kısmını geri aldık dediler ama ne kadarlık bir geri alma oldu rakamları açıklanmadı. Biz de emek etmeden kişilerin çalışmasına karşıyız lakin bunlar isim isim açıklanmalı. Hatta bankamatikçiler için de savcılığa suç duyurusunda bulunulsun da dedik. Bir an önce sayın başkandan bununla ilgili kanıtlarla birlikte bir açıklama ve de çözüm bekliyoruz. 

Meclisten canlı yayın yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle olumlu buluyorum. Çünkü insanlarımız da hakikaten izliyor ve de önemsiyorlar. Kimin doğru kimin yanlış yaptığını bilmek hemşehrilerimizin de hakkı diye düşünüyorum. Lakin Zeydan Bey’in ‘meclisi ekranlara taşıyoruz’ diye reklam yapmasını samimi bulmuyorum. Çünkü kendisi geçen sene Seyhan Belediyesi’nin meclis başkanıydı. Neden bunu orada da yapmadı? Çoğunluk kendilerinin diye mi yayınlamadı? O zamanlar gizli bir şey mi oluyordu diye sorar insanlar. Meclisler zaten halka açıktır. Sosyal medya daha kullanılan mecra haline gelince orada yayınlanmaya başlandı haliyle. Başkan olmadığı aman teknik aksaklık var dendi ama umuyorum her meclisi yayınlanmaya devam ederler. 
Önceki dönemde başlanan projeler neden devam ettirilmiyor? Örneğin Karataş İçme Suyu Projesi bu dönemin projesi miydi?
Karataş İçme Suyu Projesi ve daha birçok proje,geçen dönem İller Bankası ve Belediye arasında yapılan bir protokolle hazırlanmış projelerdi. Zaten bu kadar kısa zamanda hazırlanıp işleme geçmesi mümkün değildir. Ama bunları kimin yaptığının da bir önemi yok bizim için. Önemli olan Adana halkımızın yararına olacak projelerin hayata geçmesidir. Devletimizin desteği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Adana’ya olan ilgisi sayesinde bu projelerin yüzde 50’si hibe projelerdir. Diğer yüzde 50 kısmı ise İlbank A.Ş tarafından 15 yıl çok düşük faizlerle ödenecek projelerdir. Bu projeler Adanalı vatandaşımız için devlet onaylı yapılmış ve Karataş İçme Suyu Projesinde olduğu gibi 31 Mart öncesinde ihalesi verilmiş projelerdir. Bunun temel atma töreni Zeydan Karalar’a kısmet olmuştur. Biz bunda yanlış bir şey görmüyoruz. Devlette devamlılık esastır. Burada yanlış olan şudur, kendi projeleri gibi sunulmuştur. 

Elektronik sayaç ihalesiyle ilgili iddialaya ne diyeceksiniz?

Bu uygulama Mayıs ayı meclisinde iptal edilmiştir. ASKİ Genel kurul tarafından 2017 yılında bu uygulama kararı alınmıştır. CHP rezalet dediği bu uygulamaya zamanında kabul oyu vermiştir. Vatandaşımız artık daha uygun bir fiyata sayaç alıp kullanabilirler. 

İddia edildiği gibi belediyede sıfır israf gerçekleştiriliyor mu?

Vatandaşımıza sadece bu ‘israf sıfır’ diye yapılan ilanlara bakmalarını rica ediyorum. Tanıtım illaki yapılacaktır ama bunun bir ayarı olmalıdır.

Bazı büyük projelerin finansmanı için yapılan borçlanma taleplerini meclis nasıl değerlendirdi?

Adana’nın yararına olacak projeler için her zaman kabul oyu veririz ve veriyoruz da. Bu hizmetler için her zaman destek sağlayacağız. Yeter ki Adanalı hemşehrilerimizin yararına olsun. 

Meclis aritmetiği Büyükşehir'in iş yapmasına engel midir?

Sayın başkan bu konuda kesinlikle çok şanslı. Çünkü siyasi kaygı gütmeden adana için kıymetli olacak her şeyi kabul ederiz. Doğru hizmet için her zaman kabul oyu kullanırız. Suya yapılan indirim de bunun en yakın örneğini oluşturur.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Adanalı halkımızın meclisi takip etmesini  ve neyin doğru neyin yanlış yapıldığını izlemelerini istiyorum. Bizler siyasi görüş ayırmaksızın halkımızın yararına yapılacak her projeye her uygulamaya destek vermek, onaylamak ve sunmak için buradayız. Bizler Adanalının sesiyiz.
 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER