Sina Yağmur: İnançlı ve tutkulu olun

Sina Yağmur: İnançlı ve tutkulu olun

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül’ün hazırlayıp sunduğu İnci Gül’le Gazette Manşeti’nin konuğu Adana’nın tanınmış kuaförlerinden Seyit Yağmur Kuaför Salonlarının Sahibi ve işletmecisi, Gain Global Adana Lider Direktörü Sina Yağmur oldu. Genç girişimcilere tavsilerde bulunan Yağmur, “Girişim, yatırımla buluştuğu zaman bir girişim olur. Kendisine inanmayan bir insanın başkasını inandırması çok zor. Tutkulu olması lazım” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Adanalıyım. 34 yaşındayım. Normalde ticaretle uğraşıyorum. Biz Adana’da kuaför ve güzellik sektöründe hizmet veren firmanın Seyit Yağmur kuaför işletmelerinin sahibiyim. Onun dışında sivl toplum kariyerim var. Bazı derneklerde başkanlıklarım, yönetim kurulu üyeliklerim var. Gain Global benim 1 buçuk yıl evvel başladığım profesyonel bir iş.  Franchise olarak da düşünebilirsiniz. İstanbul merkezli bir firma. Adana’daki oluşumun lider direktörü ünvanıyla koordinasyonu sağlıyorum.

Gain Global nedir, siz bu harekete nasıl katıldınız?
Gain Global bir girişim hareketi adıyla başlayan bir oluşumdur. Yaklaşık iki yıl evvel İsmail Haznedar’ın sivil toplum kariyerinden sonra kendisinin oluşturduğu ömürlük bir proje diyebilirim. Sivil toplumlar, gönüllülük esasına dayalı ama bu profesyonel bir iş. Bunu özellikle vurguluyoruz. Bizler sivil toplumlarda çok yer aldığımız için insanlar “bu da mı bir dernek?” ya da “bu bir sivil toplum kuruluşumu?” diyorlar, değil. Gain Global, girişimcileri geliştirmek üzerine kurulmuş İstanbul merkezli bir firma. Girişim hareketi adıyla başladı. Girişim hareketi adıyla iki sene faaliyetlerini sürdürdükten sonra da uluslararası vizyonuna binaen Gain Global ismiyle yola devam ediyor. Bu yıl Gain Global ismiyle şirket oldu zaten. İnşallah uluslararası tarafa da çıktığımız zaman hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmiş olacağız.

Gain Global Hareketinin “girişimlerin değer üretmesini kolaylaştıracak iş birliği ortamları geliştirmek” misyonu çerçevesinde somut olarak neler yapılıyor?
Mikro bir hedefimiz var iş dünyası ve girişimcilik. İş dünyasındaki iş birliklerini Gain Global olarak yapıyoruz. Örnek verecek olursak biz zaten sürekli aktif bir yapıyız. Hemen hemen her ay etkinliklerimiz oluyor. Bu etkinliklerimizi yapacak birçok mekânlarla paydaşız Adana’da. Bu bir iş birliği. Bunun dışında girişimcilikle ilgilenen derneklerle, Girişimcilik Ekosistemi Derneği gibi derneklerle sürekli irtibat halinde ve iş birliği içindeyiz. Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası gibi kuruluşlarla da sürekli irtibat halindeyiz bu iş birliğini yapıyoruz. Temel amacımız girişimcileri geliştirmek ve girişimcilerin de bundan sonra ki hayatlarında bu iş birlikleriyle beraber entegre bir şekilde yollarına devam etmelerini sağlıyoruz. Aslında herkesin birbirine birçok şey kattığı bir ortamdayız. 1 buçuk yıldan beri Adana’da ciddi anlamda ses de getiriyor. İnsanlar artık Gain Globalın varlığından haberdarlar. Dolayısıyla bu da bizi mutlu ediyor. 2020’de 20 Ülkede sloganıyla başlayan vizyonumuzun çıkış noktamıza koymuştuk zaten. Şuanda Türkiye’de yaklaşık 15 şehirde Gain Global var önemli bir sayı. Demek ki insanlar, Gain Globalın var olmasına ihtiyaç duyuyorlar. Her şehirde, benim burda olduğum gibi lider direktörler var ve ekipleri var. Dolayısıyla en başta bu Gain Globalın yaptıklarını, Gain globalın içeriğini insanlara daha çok paylaşarak basın, sosyal medya gibi bir takım araçlarla bunları daha çok duyurarak ve tabi ortaya somut başarılar koyarak ilgisini çekiyoruz. Biz, herhangi bir talepte bulunmuyoruz bir şehir için şehirlerden talepler bize geliyor. Umarım bu büyümenin sonunda 2020’ de hedeflerimize ulaşabiliriz. Ayrı bir yanda uluslararası bir vizyonu var. Bir kaç ülke ile de ciddi temaslarımız var. Dolayısıyla o uluslararası tarafta da bu yapıyı otutturmak için çalışmalarımız var. O vizyonumuza inşallah ulaşacağız.

Bir insanın girişimci tanımına uygun olabilmesi için hangi vasiflara sahip olması gerekir?
Kişiden kişiye değişen şeyler ama bir takım genel geçer doğrular var. Öncelikle tutkulu olması, kendi yaptığı işe, girişimine inanmış olması lazım ki insanları inandırabilsin. Girişim, yatırımla buluştuğu zaman bir girişim olur. Kendisine inanmayan bir insanın başkasını inandırması çok zor. Tutkulu olması lazım. Tutku neden önemsiyorum. Bu meşakkatli bir yol, inişler de çıkışlar da olacak ama o tutkusu onu hep ayakta tutacaktır. Benim için tutku ve inanç çok önemli. Tabi girişimini anlatabiliyor da olması lazım. Kâğıt üzerinde çok iyi görünen girişim anlatılmadığı zaman, gelecek planı olmadığı zaman, gelecek için aksiyon planı hazır olmadığı zaman yetmeyebilir. Tüm bunlara hâkim olması gerekiyor. Biraz daha duygusal taraftan bakacak olursak ki başarıyı getiren tutku ve inanç oluyor. Benim çok değişik bir iş yaşantım oldu. Hiç beklemediğim şekilde babamın kaybettim ve bilmediğim bir sektörün yöneticisi oldum. Kendi kendime de farklı bir olayı da gerçekleştirmiş oldum. Benim rol model olarak aldığım insanlara spesifik bir örnek veremem ama tutkulu inançlı insanlardır. Ben de inanmasaydım hiç bilmediğim bir işte başarılı olamazdım. Hala kuaförlük değil işletmecilik yapıyorum. Demek ki benzer noktaları taşıyorum.

Dünyada 400 milyondan fazla girişimci olduğu iddia ediliyor. Türkiye’de ve Adana ‘da bu oran kaçtır?
Bu sayı günden güne artıyor. Okuduğum bir makalede Türkiye nüfusunun yüzde 7,2 sinin girişimci olduğunu yazıyordu. Şuanda da girişimcilik kavramları geliştiği için 8-9 yıl içerisinde daha da artmıştır. Adana’da da çok görmeye başladık. Fakat şurda şöyle bir ayrım var ve olmalı bu ayrım. Her olay girişim değil. Gidip bir pastahane açmak bir girişim değil. Kendi paramı götürüp bir işe yatırmak girişim değil. Girişim, farklı bir kaynakla buluştuğu ve hayata geçtiği zaman startup kavramı gerçekleşmiş oluyor. Gerçek anlamda girişimci sayısını net olarak bilmemekle beraber yükseldiğini ve ciddi anlamda bu işlerle ilgilenildiğini biliyorum. Adana da biliyorsunuz birçok konuda öncüdür. Adana’daki değerler önemli değerlerdir. Adana’da ciddi anlamda girişimciler olduğunu düşünüyorum.

Kendini girişimci olarak kabul eden birisi bu vasıflarını nasıl değerlendirmeli?
Bize başvurmalı öyle söyleyeyim. Bu konuyla alakalı girişimcilik kavramı ülkemizde geç oluşmaya başladı. Doğal olarak da insanlar ne yapacağını bilmiyor. Bizim gibi kuruluşlar, o işin mutfağını insanlara anlatmaya çalışıyor. Bizler gidip de direkt yatırım yapmıyoruz. Şöyle ki senin bir girişimin var ve sana para verelim demiyoruz. Biz, o yola giden mutfağız. Bu işi profesyonel anlamda yapan ve somut sonuçlara ulaşan tek platformuz. Sosyal medyamız var zaten gerek benim gerek platformun Gain Global çevresine ulaşabilirler. Bana ulaşım söz konusu olduğunda ben gerekli olan bütün bilgileri veriyorum. Her ay düzenli olarak etkinlikler düzenliyoruz. Bunlara katlımcı da olabilirler. Her etkinliğimizde sunumlarımızla insanlara Gain Globalın ne olduğunu anlatıyoruz. Girişimci adayları bizim platformumuza geldiklerinde yeterli donanıma sahip olarak çıkıyorlar. KOSGEB ile bir iş birliğiniz var mı, onlar da girişimci sertifikası veriyorlar? 
KOSGEB ile direkt bir işbirliğimiz yok. Biz girişimcilerimizi direkt olarak KOSGEB’e paslamıyoruz. Onlarla aynı amaçta olduğumuz için KOSGEB’e giden yolda KOSGEB’e nasıl gidebileceğini, nasıl yararlanabileceğini göstereceğimiz eğitim ve seminerlerimiz oluyor. 

Bugüne kadar size başvuran girişimcileri yatırımcılarla buluşturmada ne kadar başarılı oldunuz, elde edilen sonuç tahmini ne kadardır? 
1buçuk yılda yaklaşık altı proje dinledik. Her projeyi zaten çıkaramıyoruz ama üç projeye ciddi ağırlık verdik. Gerek melek yatırımcı dediğimiz bireysel olarak ulaşabileceğimiz kişiler gerekse yatırım fon şirketlerinin sahipleri veya onların yetkilileriyle görüştürme şansı bulduk. Bi tanesi lise öğrencisinin girişimi. Çukurova üniversitesinde bir etkinlik vardı oraya çıkardık ve projesiyle birinci oldu. Aynı kişi ODTÜ’deki aynı etkinlikte de yarıştı ordan da iyi bir sonuç bekliyoruz. Diğer birtanesi melek yatırımcıyla irtibat kurulup önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz bir proje. Sezona yeni başladık ve biz girişimcileri fikir geliştirme atölyelerinde dinliyoruz. Gain Global’ın etkinliklerinden birtanesi de bu. Herkesi de bekliyoruz.

Teorik olarak iyi bir girişimcinin bir yatırımcıyla buluşturulması ülke ekonomisine büyük kazançlar sağlayacağı anlaşılıyor. Pratikte de bu böyle mi? 
Kesinlikle öyle yalnız ama zor bi konu biz hep girişimcilik ekosisteminden bahsediyoruz fakat girişimcilik ekosisteminin vukuu bulması için, değerli kılınması için yatırımcı tarafı var bir de bu işin. İnsanlar yatırımcının tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Finansal anlamda çok müsait insnlardan da bahsediyorum. Evet, finansal anlamda çok müsait fakat nerde ne var, neye yatırım yaparsam olur gibi konularda çok bilinçli değiller. Organize sanayiide fabrikası olan, ciddi cirolar yapan bir firmanın fabrikanın sahibi bile çok değerli milyon dolarlık hatta milyar dolarlık projeler içinde yer alacakken gelip daha bilinen bir markanın franchisenı alıp kafe işletmeciliği yapıyor. Hâlbuki onları biraz daha bilinçlendirirsek ki Adana’da bu bilinci yaratmak için çalışmalar yapılıyor. Yatırımcıların ülke ekonomisine katkıları şöyle ki faydalı, etkili projelere yatırım yapacklardır.

Kentimizedeki genç girişimcilere yönelik çağrınız nedir? 
Az önce de söyledim tutkuları varsa, inandıkları bir proje varsa mutlaka getirsinler, konuşalım değerlendirelim. Daha iyi nasıl olur, daha etkili nasıl olur, eksiklikleri neler bunların hepsini konuşalım ve gereken yerlere ulaştırmaya çalışalım. Adana’da değerli genç arkadaşlarımız var hepsi zehir gibi. Ben de onlardan çok şey öğreniyorum. Bizim işimiz bu projelerini bizimle paylaşsınlar biz de bu projeleri hayata geçirelim. Hiçbir şekilde vazgeçmesinler. Biz buradayız. Her zaman onların yanında olacağız. 

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?   
Ben çok teşekkür ederim. Biz yaptığımız işlerin bir haber değeri taşıdığını düşünüyoruz. Sizler de bunu görüyorsunuz. Zaman zaman sizinle röportajlar yapıyoruz. Umarım iletişimimiz hep böyle devam eder. Sizler de kentimize değerli işler yapıyorsunuz en azından yapılan değerli işlerin görülmesini sağlıyorsunuz. İnşallah hep beraber daha faydalı işler yapmaya devam ederiz. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER