Süleyman Oğuz: Sıkıntılı günler geçecek

Süleyman Oğuz: Sıkıntılı günler geçecek

Adana Çiçekçiler ve Video Çekimciler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz, Gazette’ye konuştu. Oda olarak en büyük sıkıntılarınının işsizlik olduğunu dile getiren Oğuz, mesleğin zorluklarını muhabirlerimizden Gülseren Kara’ya anlattı. Bu sıkıntılı günlerin geçeceğini söyleyen Başkan Oğuz, çiçekçi esnafından biraz daha sabretmelerini rica etti.

İşte Adana Çiçekçiler ve Video Çekimciler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz’la gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;
Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Süleyman Oğuz kimdir?
Ben Süleyman Oğuz. 41 yıldır çiçekçilik sektöründeyim mesleğimi severek yapıyorum. İnsanların hayal edip hayallerini gerçekleştirebilen çiçek sektöründe usta bir sanatkarım. 20 seneye yakındır Çiçekçiler ve Video Çekimciler Esnaf Odası başkanlığı görevindeyim. Odamızda 350'ye yakın üyemiz bulunmaktadır.
Odaya kaydolma süreci nasıl işliyor?
Sektörle ilgili başkanlığın vermiş olduğu nace kodları var. Nace kodu ve vergi levhası ile geliniyor ve sonrasında Esnaf Odalar Birliği'ne gidilip sicil kaydı yaptırılıyor. Mesleğe uygun hangi sektördeyseniz başkanlık ona göre odaya atama yapıyor. Bizim odamıza kaydolmak içinse mesleki eğitim almış olması gerekiyor.
Oda olarak verdiğiniz eğitimler var mıdır?
Geçen dönem üç tane seminer salonu açtık ve uygulamaya koyduk. Epey katılım oldu. Bunun yanında kesme çiçekler, salon bitkiler ve bir de organizasyonla ilgili oluşturduk. Bunun çok faydası oldu. Buradaki amaç, sektörde temel altyapıyı sağlamak ve insanlar bu işi yaparken de el becerisi kazanıyor. 
Oda olarak yaşadığınız sıkıntılarınız nelerdir?
Esnafımız pek iş yapamıyor açıkçası. Bir ülkenin refah seviyesi yüksekse o ülkede çiçek çok çabuk tükenir. Ama insanların alım gücü yoksa ve refah seviyesi düşükse çiçek, en başta tasarrufa gidilecek sektör olarak görülüyor. Şuan insanların alım gücü azaldığından dolayı çok mecbur kalınmadıkça çiçek alınmıyor. Özel günlerde insanlar mecbur kaldığı için almaya başladı. Esnafımızın bir büyük sıkıntısı ise KDV’nin çok yüksek olmasıdır.  Böyle olunca da haliyle esnafımıza bir katkı sağlamıyor. Halbuki çiçek bir kültürdür. Türkiye çiçek üretiminde bayağı bir yol katetti. Türkiye'deki gül ihtiyacının yüzde yetmiş oranı Adana'dan karşılanıyor. Yine Çukuova Bölgesi, salon bitkileri üretimi, iç ve dış mekan süs bitkileri üretiminde çok yol katetmiş bir bölgedir. Ama az önce de dediğim gibi insanların alım gücü almadığından dolayı bazı zamanlar esnafımız daha siftah bile yapamadan dükkanını kapatmak zorunda kalıyor. Biz İnterflora üyesiyiz. Dünyada 158 ülkeye bağlantılı ve dünyanın her yerine çiçek gönderebilen bir kuruluştur. İnter Flora'nın da Türkiye içerisinde 1800'e yakın üyesi var. Çiçek sepeti yokken İnterflora vardı. Onun kanalıyla Türkiye ve yurtdışına çiçek gönderiliyordu ve bu hala devam ediyor. Bizler çiçeksepeti üyesi değiliz. Üyesi olan 8 tane esnafımız var sadece. Çiçek sepetinin çalışma tarzı biraz da farklı. 
Peki üye olmamanızın sebebi nedir?
Bu şirket verdiği siparişin parasını kendi topluyor. Müşteriyle hiç muhattap da olmuyor. Esnaf, anlaşma yapıyor ve çiçek sepeti paranın %40'ını kendine kesiyor. Çiçek sepetiyle ilgili şikayetler için heo odamızı arıyorlar. Zamanında gelmedi, sipariş edilen çiçek bu değildi tarzında şikayetler çok fazla alıyoruz. Çiçek sepetinin esnafımıza bir getirisi olduğunu düşünmüyorum.
Siz çiçekçilik sektörüne ne zaman giriş yaptınız?
1978 yılından beri bu işin içindeyiz. İlk işyerimizi Saydam Caddesi’nde açtık. Ailece çiçekçilikle uğraşıyoruz. Müşterilerimiz mağazalarımızda istedikleri her tarz çiçeği bulabilir, sipariş üzerine de istenileni yapıyoruz.
Fiyat aralığınız ne şekildedir peki?
Biliyorsunuz mazota zam geldikçe her şeye zam geliyor. Her bütçeye hitap ediyoruz. 10 TL’lik bir menekşeden başlar gelen isteğe doğru fiyatlar artar. Her şeye zam gelmesine rağmen 20 senedir hiçbir şeye zam yapmıyorum Eskiden bir çelenk yaptığımız zaman bir çeyrek fiyatıydı. Şuan asgarisi 150 TL’ye bir çelenk yapılıyor. Yani yüzde altmış fiyatlarımız geride kaldı. Satışımız malları aldığımız fiyatın çok altında, eski işlerimiz zaten kalmadı.
Vatandaşa çiçek kültürünü yayabilmek için neler yapıyorsunuz?
Biz çiçek kültürünü yayabilmek için Mayıs ayı içerisinde etkinlikler düzenliyorduk. Vatandaşa bedava çiçek dağıtıyorduk ama maalesef şimdi o gücümüz kalmadı. Bizde malları pahalıya almaya başladık. 
Çiçeksiz bir dünya düşünülemez. Çiçeği sevmeyen insanı sevemez. Türkiye genelinde çiçek yerine bağışta bulunun gibi bir olay başladı. Bağışa karşı değiliz tabiki ama bağışın yeri ayrı, çiçeğin yeri ayrı diye düşünüyoruz. Bir sektörün hedef olarak gösterilmesi bizi üzüyor. 
Avrupa’da kişi başı yıllık çiçek tüketimi 100 Dolar’ı geçti, Türkiye’de ise halkın yıllık kişi başı çiçek tüketimi 1 Dolar’ı bulamadı.
Esnaflara iletmek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?
Allah esnafımızın yardımcısı olsun. Hepsine hayırlı işler diliyorum. Ekonominin bir an önce düzelmesini istiyoruz. İnsanlar rahat bir nefes alsın istiyoruz. Bu sıkıntılı günler geçecek, esnaflarımız biraz daha sabretsinler. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER