Ayhan Barut'tan salgına karşı çözüm çağrısı

Ayhan Barut'tan salgına karşı çözüm çağrısı

HABER MERKEZİ - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, salgınla mücadelede tarımsal üretim, esnaf ve yurttaşlar için açıklanan önlem-destek paketlerinin çok yetersiz olduğuna dikkat çekip gerçekçi ve çözüm üreten önlemler alınması için seferber olunmasını istedi. Sağlık ve ekonomi anlamında küresel tehdide karşı ulusal ölçekli çözüm planlarının ortak akılla masaya yatırılmasını isteyen Barut, halk sağlığının korunması ve toplumun tüm kesimlerinin ekonomik-sosyal gereksinimlerinin karşılanması, borçlarının ödenmesi ve insanca yaşam koşullarının sağlanması için 'seferber' olunmasını talep etti.

"BU KRİZ DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK"
Koronavirüs salgını nedeniyle, zaten ekonomik ve siyasi kriz içindeki Türkiye'nin çok daha büyük bir ekonomik ve sosyal krizin içine girdiğini aktaran Barut, "Bu krize çare bulması gereken tek adam iktidarı, yanlış politikalarda ısrar ederek çözüm üretmek yerine adeta krizi körüklüyor.  Herkes biliyor ki artık bu salgın süreci, artık her şeyin daha farklı olacağı bir süreci getiriyor. Yani dünyada hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak ve ekonomik, sosyal, siyasal bir sürü yeni sonuç doğuracak. Krizi görüp değişimi gören, yurttaşların gereksinimlerine yanıt veren siyasi anlayış çözüm için avantajlı olacak. Tarımdan sağlığa, eğitimden ulaşıma kamusal hizmetin önemi açıkça ortaya çıktı" dedi.
"ORTAK AKILLA, ETKİN ÇARELER BULUNMALI"
Türkiye'nin uzun süredir ekonomik krizle boğuştuğuna dikkat çeken Barut, "Mevcut ekonomik krize çözüm bulunmamışken, şimdi bu salgın felaketiyle boğuşuyoruz. Üstelik 8 milyonu aşan işsizimiz, 18 milyar dolar civarına düşen net döviz rezerviyle bu krizi atlatmak kolay değil ama imkansız da değil. Tek adam rejiminin batırdığı ekonomiyi ayağa kaldırmanın yolu elbette üretimden geçiyor. Bunun için öncelikle yanlışta ısrar edilmemeli, üretimi bitiren, tüketime dayalı ekonomik politikalar terk edilmeli. Salgınla mücadelede gelişmiş ülkeler yurttaşlarını, işçilerini, esnafını, çiftçisini, sanayicisini yani ekonominin tüm bileşenlerini korumak, ekonomik döngünün zarar görmesini engellemek için ciddi tedbirler aldı. Yüz milyarlarca Dolar ve Euro destek paketi açıklayıp kamuoyuna 'Kimse yalnız değil, asla zarar görmeyeceksiniz' dediler. Türkiye ise maalesef yetersiz destek paketleri açıklayarak yoksulluk tablosunun büyümesine, çözüm üretmeyerek krizin derinleşmesine neden olan adımlar atıyor. İşte bu nedenle üretime, üreticiye, esnafa, emekliye, öğrenciye, işsize, sanayiciye destek istiyoruz. Bu nedenle toplumun tüm kesimlerini, ekonomik ve sosyal hayatın tüm bileşenlerini kapsayan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasını, ortak akılla ekonomik ve sosyal etkin tedbirler almasını istiyoruz" diye konuştu.
"MİLYONLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR"
Tek adam rejimi ve ekonominin başındaki anlayışın krizin farkında olmadığına kaydeden Barut,
"Ülkemizde salgınla mücadele kapsamında açıklanan tedbirlerin yetersizliği siyasi anlayışın konunun ne kadar uzağında olduğunu gösteriyor. Lokantalardan okullara, berber ve kuaförlerden eğlence yerlerine, kahvehanelerden güzellik merkezlerine onca sektörden yüz binlerce işyeri kapandı. Sadece kapanan 79 bin 944 kahvehane nedeniyle 259 bin 758 çalışan işsiz kaldı. Halk eğitim merkezi ve okullardaki 190 bin ücretli öğretmen ve usta öğretici ücret alamıyor. Destek paketinden yararlanması istenen 1 milyon 700 bin esnaftan sadece 264 bini borcunu erteleyebilecek. Halka destek için 1 milyon 800 bin yoksul aileye sadece 2 milyar lira ayrılmış. Yani ev başına 1 yıl boyunca 1.100 verecekler. Buna çözüm üretmek denilebilir mi? Bu tabloyu ve yaklaşımı kabul etmiyoruz. Milyonlarca insanın sağlığı, işi ve aşı tehlikedeyken, bir avuç yandaşa rant dağıtmak için İstanbul Kanalı ihalesi yapılmasını kınıyoruz. Millet can derdinde, onlar rant derdinde. Utanmaları da yok" şeklinde konuştu.
"KOŞULSUZ BİÇİMDE ESNAF DESTEKLENMELİ"
Salgınla mücadele kapsamında açıklanan destek paketlerinin yetersizliğine işaret eden Barut,
"Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen kesimleri rahatlatmak için açıklanan paketler yetersiz ve uygulamada bazı aksaklıklar, esnafından çiftçisine herkese çıkarılan zorluklar var. Ekonomiyi desteklemek için açıklanan esnaf kredi paketlerinde yer alan bazı şartların gözden geçirilmesi zorunludur. Esnaf ve sanatkarların yararlanabileceği şekilde bunların düzenlenmesi gerek. Borçsuz esnaf bulamazken, borçlu esnafın destekte kapsam dışı bırakılıyor. Kredi başvurusunda bulunacaklarda 'SGK ve vergi borcu yoktur' şartı aranıyor. Daha önce kredi kullananlar yararlanamıyor. Destek paketinden son 5 yıl içerisinde Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile KOSGEB aracılığıyla kredi kullanmamış esnaf ve sanatkarlara imkan tanınıyor. Bu şartlar altında kimsenin bu krediyi kullanma imkanı yok. Eli boş dönen, umudu kırılan ve inancı zayıflatılan esnafa bunu yapmaya hakkınız yok. Esnafın krediye kolay ulaşabilmesinin yolu açılmalı, koşulsuz biçimde esnafa destek verilmeli. Destekten yararlanma şartları esnetilmeli ve gerçekçi önlemler alınmalıdır" ifadelerini kullandı.


 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER