Gadir Hum’a yoğun ilgi

Gadir Hum’a yoğun ilgi

Gadir Hum Bayramı çeşitli etkiniklerle ve Haluk Levent konseriyle kutlandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Gadir Hum Bayramı’nı kutlayarak herkesin kardeşçe, barış içinde, huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istediklerini ifade etti. Kent kurmaylarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Gadir Hum etkinliğinde sıklıkla birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi.


HUZUR DOLU BİR TÜRKİYE
Gadir Hum Bayramı Ramazanoğlu Kültür Merkezi bahçesinde bir dizi etkinlik ve kutlama gerçekleştirildi. Kent kurmaylarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamaya katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Gadir Hum Bayramı’nı kutlayarak, birlik, beraberlik, barış, kardeşlik mesajları verdi.  Herkesin herkesi sevdiği, hiç kimsenin hiç kimseden rahatsız olmadığı, insanların kardeşçe, barış içinde, huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istediklerini ifade eden Başkan Karalar, farkı inanışlara saygının, topumsal barış adına önemine vurgu yaptı.
“BASKIYA RAĞMEN BARIŞTAN YANAYIZ”
Karalar, “1300 yılı aşkın süredir çok sayıda zorlukla karşılaşan, katliamlara maruz kalan bir toplumun barıştan, kardeşlikten asla vazgeçmemiş olması, olağanüstü derecede takdir edilecek bir durumdur.  Her türlü baskıya ve olumsuzluğa rağmen, kardeşlikten, barıştan yana tavır koyan bu toplumu yürekten kutluyorum. Biz bir inanışa, bir görüşe sahip olabiliriz. Bir başkası bizim inanışımızda olmayabilir ama herkesin, bir başkasının görüşüne, inanışına saygı duyması gerekir. Bu, yüreğinde insan sevgisi olanların yaklaşımıdır. Eğer birbirimizin inanışını sorgularsak, birbirimizin inanışıyla uğraşırsak birlikte yaşama şansımız ortadan kalkar. Mustafa Kemal Atatürk de bu ülkenin temelini atarken böyle düşündü. Dinin siyasete alet edilmesini yasakladı” diye konuştu.
“YOLUMUZ HAK YOLUDUR”
Mustafa Kemal Atatürk’ün, din ve etnik kimlik kavramlarının siyasete alet edilmesini kesinlikle istemediğini ve milletine buna uygun davranmasını vasiyet ettiğini belirten Başkan Karalar, “Eğer din ve etnik kimlik kavramlarını her fırsatta öne çıkarır, her fırsatta kullanırsanız, toplumu bir arada tutma şansınız da yoktur. Bu yaşanmıştır. Dünyanın en büyük dehası Mustafa Kemal Atatürk, yüz yıl sonrasını görmüş ve bunlarla ilgili tedbirleri almak üzere bizlere vasiyette bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bırakınız din temiz vicdanlarda yaşasın’ diyor. ‘Din gibi kutsal bir duyguyu siyasete alet etmeyin’ diyor. Dünyada eşi benzeri bulunmayan gerçeklikte ve derinlikte bir anlayıştır bu.” diyerek siyaset dahil hiçbir alanda ayırımcılığın olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de yaşayan insanlar olarak huzur, demokrasi, adalet, kardeşlik içinde yaşamanın en doğal hak olduğunu dile getiren Karalar, “Bunlar hakkımız olan ve çok masumane taleplerimizdir. Dinimiz olan olan İslam da, dünya üzerinde kardeşliği, hakkı, hukuku, adaleti savunan, komşusu açken tok yatan bizden değil mesajıyla, paylaşımı temele koyan en yüce, ulu dindir. Bizim yolumuz Hak, Muhammed, Ali yoludur. Bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur” dedi.
HALUK LEVENT RÜZGARI ESTİ
ASDA, AKAD, KAYDER, AHAD-DER, KASDA ve AKYED’in ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği Gadir Hum Bayramı kutlamalarında, konuşmaların ardından Sawt-İş Şems (Güneşin Çığlığı) müzik grubu binlerce katılımcıya dinleti sundu. Ardından Adanalı ünlü sanatçı Haluk Levent, birbirinden güzel şarkılarıyla hemşehrilerine muhteşem bir gece yaşattı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER