Koncuk: Devlet vatandaşın hesaplarına bloke koydu

Koncuk: Devlet vatandaşın hesaplarına bloke koydu

GAZETTE- Vergi ve SGK borcu olan yüz binlerce işletme ve sayısı 3,3 milyona ulaşacağı düşünülen vergi mükelleflerine elektronik haciz (e-haciz) yapılmaya başlandı. İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, vatandaşların mağduriyetini bir araştırma önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Koncuk, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde vergi daireleri vergi yapılandırması yapan 2 milyon 879 bin 562 mükellef ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da “792 bin 350” prim borcu bulunan bir yıl içinde 2 taksit ödeyemediği için vatandaşlarımızın banka hesapları “e-haciz” ya da diğer adıyla “e-kısıt” uygulaması ile “bloke” ediliyor” dedi. 
“YAPILANDIRMA DEDİLER HACİZ GELDİ”
Koncuk, ‘’Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz ayı sonunda yaptığı açıklamada, ‘Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir.’ diyerek, yapılandırmaya yeşil ışık yakmıştı. Önce yapılandırma çıkartacağız diye vatandaşı rahatlattınız, sonra çıkarmayacağız şeklindeki açıklamanız söz konusu iken,  30/09/2019 günü yaptığınız YEP sunumundan sonra hacizleri mükellefin bütün bankalardaki hesaplarına haciz gönderilmektedir. Ödemekte zorluk çeken ve zor durumda olan mükellef ve prim borcu olan vatandaşlarımızın banka hesaplarındaki “e-haciz” ya da diğer adıyla “e-kısıt” uygulaması ile vadesi gelen ödemeleri yapmakta zorlanacağı için “iflasların” artacağını göz önünde bulundurulmamıştır’’ diye konuştu.
“SEÇİM BİTTİ SÖZLER UNUTULDU”
İYİ Partili Koncuk gerekçede, “Son yıllarda yapılan tüm seçimlerin vazgeçilmez vaatleri arasına giren ve zor durumdaki esnafın umudu olan söz verilen yapılandırma için uygun adımların atılması, mağdur kişilerin; bankaların müşteri hizmetlerini arayan mükelleflere, “Telefon ile bilgi veremeyiz şubeniz ile temasa geçin neden “bloke” konulduğunu şubenizden bizzat giderek öğrenebilirsiniz” deniyor? Teknoloji çağında mükellefe/vatandaşa uygulanan bu uygulama ne kadar doğrudur?” diye sordu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER