Mehmet Çelebi’den YSK’ya 7 maddelik çağrı

Mehmet Çelebi’den YSK’ya 7 maddelik çağrı

GAZETTE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Yüksek Seçim Kurulu’na 7 maddelik çağrıyla seslenip YSK’ya sorumluluklarını hatırlattı.


31 Mart’taki yerel seçimlerinin üzerinden 10 gün geçtiğine dikkati çeken Çelebi, Adana İl ve ilçe örgütleri adına yaptığı açıklamada, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde seçilen belediye başkanlarının mazbatalarının itirazlar nedeniyle verilmediğine işaret etti.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE HAREKET ETMELİDİR”

YSK’nın bir yargı kurumu olduğunu ve bu nedenle tarafsız, adil, hukukun üstünlüğü ilkelerine göre hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Çelebi, YSK’nın verdiği kararlarda baskılara boyun eğmemesi gerektiğinin altını çizdi.

YSK’NIN TARİHSEL SORUMLULUĞU

Millet iradesinin tecellisi noktasında Yüksek Seçim Kurulu’nun tarihsel bir sorumluluğa sahip olduğunun altını çizen Mehmet Çelebi, “YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, ‘Demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye’ isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. YSK, ‘Hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?’ buna açık ve net cevap vermek zorundadır. ‘YSK’da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?’ bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur” diye konuştu.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER