Yerel yönetimler Gaziantep’te buluştu

Yerel yönetimler Gaziantep’te buluştu

GAZETTE- Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen "Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması için Teknik Destek Projesi" kapsamında, Gaziantep'te "Etik Davranış Kodlarının Oluşturulması Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştaya Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Beldiye Başkanı Fatma Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Büyükşehir Başkanvekili Mehmet Sertaç Durak katıldı. 
“İKİ TEMEL GÖREVİMİZ VAR”
Çalıştayda konuşan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “2004 yılından bu yana ağırlıklı olarak Avrupa Birliği'nden sağlanan kaynaklarla projeler üretiyoruz. Kuruluş kanunumuz incelendiğinde, kurulun 2 temel görevi vardır. Bunlardan birisi etik davranmayı, etik hareket etmeyi, etik kavramını içselleştirmeyi sağlayacak, bir kültür yaygınlaşmasına katkı sağlamak, etik davranmayı bir ilke haline getirmek ve bunu toplumun bütün kesimlerine yaymak. İkincisi de kamu görevlileriyle ilgili şikayetleri incelemek” dedi.
“BİNLERCE ŞİKAYET GELDİ”
Kurula şimdiye kadar binlerce şikayet geldiğini aktaran Toptan, “Şikayet sayısını artırmayı hedefliyoruz. Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde vatandaşlarımızın karşılaştıkları etik dışı davranışları bize bildirsinler. Kurulda yetenekli ve alanlarında uzmanlaşmış kişiler var, kurula gelen her konuyu inceleyip, sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Bu projeyle, kamunun ve yerel yönetimlerin daha verimli çalışmasını hep birlikte sağlamaya çalışacağız. Bir soru üzerine, yaptırım kararları olmaz, ancak etik dışı davranış tespit ettiğimizde söz konusu yetkiliyi bağlı olduğu bakanlığa ve Cumhurbaşkanlığına ileteceğiz” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER