Zeydan Karalar: Odalarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz

Zeydan Karalar: Odalarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İMO Adana Şubesi’nde yaptığı konuşmada yapı affından, sera gazı salınımına, odaların toplum yararına faaliyetlerinden, yenilenebilir enerji çalışmalarına uzanan geniş bir yelpazede önemli konulara değindi.

ODALARIMIZ TOPLUM YARARINA GÜZEL İŞLERİ AMATÖR RUHLA YAPIYOR
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi Genel Kurulu’na katıldı. 
Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kurulda söz alan Başkan Zeydan Karalar, “Odalarımızla bir aradayız ve bir arada olmaya devam edeceğiz. Odaların geldiği noktayı takip ediyorum.  Odalar bilimsel çalışma yapan, toplumsal anlamda yarar sağlayacak güzel projelere imza atan, çözüm üreten ve bunları amatör bir ruhla, maddi beklenti içinde olmadan hayata geçiren oluşumlar. Ülkemizin, insanın, yaşamın faydasına teknik çalışmalar yapan kurumlar. Merkezi yönetimlerin böyle yapılanmaları durdurmaması, önünü kesmemesi, aksine desteklemesi gerek. Elbette ben Makine Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı’nda bulunmuş biri olarak, odalarımızın yaptıklarıyla onur duyuyorum ve hep yanınızda olacağımı söylüyorum” dedi.
YAPI AFFI OLUMLU SONUÇ VERMEDİ
Kaçak inşaatların yarattığı sorunlara da değinen Başkan Zeydan Karalar, “Kaçak inşaatlarla ilgili belediyelerin çok büyük sorumluluğu var ama belediyelerin bu konudaki yetkileri de tırpanlanıyor. Yapı affı, imara vurulan en büyük darbelerden biri. Ben Seyhan Belediye Başkanı’yken bunları yaşadım. Öyle bir alışkanlık var ki Adana’da; örneğin 2 bin metrekare inşaat ruhsatı alınıyor ancak yüzde 20, 25 fazla yapılıyor. Statiği, hesapları 10 kata göre yapılıyor ama 13 kat inşa ediliyor. Bunlar yapı kirliliği oluşturuyor fakat daha önemlisi hayati sorun teşkil ediyor. Bu yapı affı olumlu sonuç vermedi. Bununla ilgili Büyükşehir olarak ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz ve yapacağız. Ama Real Alışveriş Merkezi’nin arkasındaki arazileri yeni imara açmama kararındayken, mahkeme oranın açılması doğrultusunda karar verdi. Mahkeme kararına uymamak suç teşkil ettiği için yapacak bir şey kalmıyor” diye konuştu.
İNSANI, YAŞAMI TEHDİT EDEN SORUNLARLA İLGİLİ ÖNLEM ALINMALI
Adana Büyükşehir Belediyesi olarak farklı bir belediye yönetimi sergilemeleri gerektiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “İklim değişikliği ve farklı yaşamsal sorunlarla ilgili bilinçli olunması, bilimsel önlemler alınması gerekiyor. Yeryüzünde ısınan atmosferin dünya için ciddi bir tehdit oluşturduğunun farkında olarak önlemler alınmalı. Sera gazı salınımını azaltacak önlemler alınmalı. Adana’da metronun ikinci merhalesini yapmak, ulaşımda çok sayıda aracın yaydığı sera gazı etkisini azaltacak bir önlem ama ekonomik koşullar ve Hükümetin bu konuda iznine tabi olunması gibi engeller önümüzde.
Fakat en azından belediye olarak yenilenebilir enerji hamlesi çalışmalarımız sürüyor.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER