Eldiven ve maskeler için genelge: Eldiven ve maske atıklarında 72 saat kuralı

Eldiven ve maskeler için genelge: Eldiven ve maske atıklarında 72 saat kuralı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin genelge yayımlandı. 

Twitter hesabından da açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ev ve iş yerlerindeki maske ile eldiven atıklarının en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edileceğini açıkladı. 
Kurum’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ise şöyle:
“Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek yeni tedbirler aldık. Bu atıkların bertarafında ‘72 SAAT’ kuralı getiriyoruz. Maske-eldiven atıkları; kurum ve işletmelerin bina giriş- çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra ‘evsel atık’ olarak belediyeye teslim edilecek. Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra ‘evsel atık’ olarak belediyeye teslim edilecek.”
TIBBİ ATIKLAR KARIŞTIRILMAYACAK 
“Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar tıbbi atık olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER